Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zimbabwe bude mít paralelní měnu v dluhopisech

Americký dolar
Americký dolar
Foto: Pixmac

Harare - Zimbabwe zavede jako paralelní měnu dluhopisy, jejichž hodnota bude v amerických dolarech a bude je vydávat centrální banka. Africká země musela na tento krok přistoupit, jelikož nemá dostatek dolarových bankovek.

Guvernér centrální banky John Mangudya přiznal, že nedostatek hotovosti zřejmě způsobil pokles příjmů z vývozu kvůli nízkým cenám surovin a suchu, které mělo negativní dopad na zemědělskou úrodu a výrobu elektřiny z vodních elektráren, a růst dovozu. To vše zvýšilo poptávku po americkém dolaru.

Banka kvůli nedostatku hotovosti bude v příštích dvou měsících vydávat dluhové úpisy v hodnotě dva, pět, deset a 20 dolarů, které nahradí bankovky. V zemi již podobné dluhové úpisy fungují pro americké mince, kterých je také nedostatek. Vláda a centrální banka však prohlásily, že zatím nehodlají obnovit vlastní měnu, protože ekonomika na to není stále připravena.

Zimbabwe se již několik let potýká s obrovskou inflací, tzv. hyperinflací. V roce 2009 proto opustila svou měnu a využívá zahraniční měny, hlavně americký dolar, ale také britskou libru či čínský jüan. Centrální banka však nemůže tyto měny tisknout.

Témata:  Zimbabwe peníze USD (americký dolar)

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 9:35

Drama na nebi. Felix Slováček vyděsil rodinu, fanoušky i piloty

Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.