Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Status tržní ekonomiky pro Čínu? EU se shodla na tomto

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Štrasburk - Většina europoslanců se dnes shodla, že by Číně neměl být přiznán status tržní ekonomiky. Evropa má obavy, že by ji mohlo zaplavit laciné zboží z Asie.

Čína o získání statusu tržní ekonomiky v rámci členských zemí Světové obchodní organizace (WTO) usiluje už dlouhá léta. Například německá kancléřka Angela Merkelová tuto myšlenku podporuje.

Evropská komise musí do prosince rozhodnout, zda Číně status tržní ekonomiky udělí. Pokud ano, pak by to například omezilo pravomoci EU v situaci, kdy by unie chtěla uvalit cla na příliš levný dovoz z Číny.

"Čína není tržní ekonomika, to uznávají všechny možné státy a možná i Čína," uvedl David Borrelli z pravicové euroskeptické frakce EFDD. Evropská komise podle něj musí zaručit, že budou zachovány zájmy EU.

Italská europoslankyně Alessia Moscaová z frakce socialistů hovořila smířlivěji, ale také žádala, aby nebyl status tržní ekonomiky udělen Číně automaticky. "Ten boj se nevede proti Číně. Ta je pro nás obchodním partnerem, ne nepřítelem. Je ale zapotřebí, aby v mezinárodním obchodu platily rovné podmínky," uvedla.

"Když se podíváme na statutární rovinu, zda je Čína tržní ekonomikou, tak ta odpověď je jednoznačná - není. V tuto chvíli splňuje z pěti klíčových kritérií jedno zcela a možná jedno částečně," řekl ČTK europoslanec Pavel Telička (ALDE). "Jsem zastáncem liberálního obchodu, férové soutěže, ale to není to, čemu dnes v obchodní relaci s Čínou čelíme," dodal.

I podle Miroslava Pocheho z frakce socialistů by EU Číně status tržní ekonomiky nyní udělovat neměla. "Nejen pro ocelářský, ale i keramický nebo sklářský průmysl by to bylo smrtící. Ve chvíli, kdy Čína není ochotná nechat vnější subjekty zkontrolovat, zda nedochází k dumpingu, tak nemůžeme otevřít ekonomiku levným dovozům," uvedl český europoslanec.

Podle české europoslankyně Michaely Šojdrové z lidovecké frakce se Pekingu kritéria do konce letošního roku nepodaří splnit. "Nedokážu si představit, že v rozporu s realitou přiznáme Číně status tržní ekonomiky. To by byla velká past, do které bychom se dostali," uvedla.

Témata:  Čína EU europoslanci

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.