Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko způsobilo v Kyrgyzstánu skandál roku

Firmy, ilustrační foto
Firmy, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Biškek/Praha - Kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev se seznámil s informacemi o sporu kolem české firmy Liglass Trading, která má ve středoasijské zemi dostavět kaskádu vodních elektráren na řece Naryn. Hlava státu v minulosti zavázala, že projekt osobně zabezpečí do konce svého mandátu.

O české firmě a její schopnosti zhostit se projektu a finančně ho zajistit se v minulých dnech v českém a kyrgyzském tisku objevily pochybnosti, které majitel společnosti Michael Smelík dnes v prohlášení odmítl. Firma už podle něj v Kyrgyzstánu proinvestovala několik milionů dolarů.

Atambajeva o dostavbě kaskády informoval šéf státního výboru pro průmysl a energetiku Dujšenbek Zilalijev, který v minulých dnech v médiích spolupráci s českou společností energicky hájil.

"Atambajev vyzval (Zilalijeva) k pečlivé přípravě realizace významného hydroenergetického projektu s tím, že musí být bezpodmínečně zajištěna priorita zájmů státu, jak to vyžadují podmínky dříve podepsaných dohod," uvedla kyrgyzská agentura s odvoláním na tiskové oddělení hlavy státu.

Server Vesti.kg napsal, že události kolem společnosti Liglass Trading jsou v Kyrgyzstánu podle místních expertů největším skandálem roku. Publikuje vyjádření několika poslanců kyrgyzského parlamentu, kteří vyzývají k vypovězení smlouvy a tvrdému postihu viníků.

Do potíží se budování kaskády dostalo, když Kyrgyzstán před půldruhým rokem vypověděl smlouvu s ruskou společností RusGidro, která údajně neměla na výstavbu dost peněz. Mandát Atambajevovi končí letos v říjnu.

Témata:  Kyrgyzstán firmy Česká republika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy