Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Číňané mají o vepřové z Evropy zájem, vývozcům se na zdejším trhu daří

Mleté maso
Mleté maso
Foto: dTest.cz

Praha - Největším odběratelem evropského vepřového masa bylo do roku 2013 Rusko. Po uvalení embarga se ale evropským vývozcům podařilo tento trh nahradit a uspět v Číně, která se tak stala hlavním exportním evropským trhem.

Na dnešní zemědělské konferenci to řekla náměstkyně ředitele Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) Miluše Abrahamová. Hlavními evropskými vývozci vepřového jsou Německo, Španělsko, Dánsko, Nizozemsko, Francie a Polsko. ČR naopak vepřové spíše dováží.

Podle Abrahamové měli vývozci úspěch ze dvou důvodů. Jedním byl výhodný kurz eura vůči dolaru, druhým pak restrukturalizace tamních chovů. Čína se podle ní potýkala s výpadkem produkce, snažila se chovy ozdravit, menší se zavíraly, nyní se snaží přejít na modernější výrobu. O vývoz do Číny mělo podle údajů Státní veterinární správy letos zájem sedm tuzemských podniků, nebyly však dojednané zjednodušující podmínky.

Evropské chovatele prasat v uplynulých letech ohrožovala nízká výkupní cena, která klesla právě po výpadku odbytu na ruském trhu, vepřového byl přebytek. Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha v polovině roku 2015 řekl, že zpracovatelé v Česku tehdy od zemědělců vepřové maso vykupovali v průměru o 2,32 Kč na kilogram levněji, než kolik činila výrobní cena. Ztráta chovatelů se tak pohybovala od 76 haléřů až ke 4,43 Kč za kilogram.

"Ceny se začaly navyšovat až ve druhé polovině loňského roku. Přesto loni zůstala ČR, stejně jako ve většina evropských zemích, ztrátová," uvedla Abrahamová.

Spotřeba vepřového se v ČR loni meziročně navýšila o 1,6 procenta na 43,6 kilogramu na osobu. Do ČR se dováží hlavně z Německa, ale například i ze Španělska.

Témata:  maso Čína Česká republika

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.