Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zástupci G7 se shodli na boji proti terorismu, stagnování trhu ale nevyřešili

Summit G7
Summit G7
Foto: g7germany.de

Sendai (Japonsko) - Země G7 se shodli na potřebě bojovat proti terorismu a daňovým únikům, rozpory naopak panují v tom, jak podpořit stagnující světový trh k růstu. Debatovalo se též o hrozbě brexitu.

Podle plánu nebylo na závěr jednání zveřejněno žádné oficiální komuniké, napsala agentura Bloomberg.

Zasedání ministrů financí a centrálních bankéřů G7 se konalo v době zpomalování globálního ekonomického růstu a obav o zdraví japonské ekonomiky, která je třetí největší na světě. Pokles spotřebitelských cen a pomalý růst v rozvinutém světě zvyšuje obavy, že vlády toho nedělají dost, aby stimulovaly poptávku v době, kdy se vytrácí vliv měnové politiky.

Země se neshodly na koordinovaných akcích na podporu stagnujícího ekonomického růstu. Závěrečný postoj je takový, že je třeba vzít v úvahu podmínky jednotlivých zemí. To ukazuje na rozdílné pohledy jednotlivých zemích na to, zda dále uvolnit vládní výdaje, což prosazuje Japonsko a Kanada, ale proti je Německo.

Země G7 se shodly, že pokud se Británie v červnovém referendu rozhodne opustit EU, bude to špatné rozhodnutí, které poškodí hospodářský růst země.

Jednání se také zaměřila na boj s daňovými úniky a na dohodu o nových možnostech boje proti financování terorismu. Daňové úniky prostřednictvím daňových rájů se dostaly do centra pozornosti vlád zemí po zveřejnění tzv. Panamských dokumentů.

Témata:  G7 Japonsko ekonomika

Související

Aktuálně se děje

12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy