Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Eurozóna: Inflace v dubnu zpomalila na 1,2 procenta

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Brusel - Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v dubnu zpomalilo na 1,2 procenta z březnových 1,3 procenta. Ke zpomalení přispěly hlavně ceny v sektoru služeb. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Inflace tak nadále zůstává pod oficiálním cílem Evropské centrální banky (ECB).

Hlavním motorem růstu byly ceny energií a potravin, alkoholu a tabáku, které vzrostly o 2,5 procenta. Ceny ve službách, které jsou největším sektorem ekonomiky eurozóny, se zvýšily o jedno procento, jejich růst však proti březnu zpomalil o půl procentního bodu. Neenergetické průmyslové zboží zdražilo o 0,3 procenta.

Jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny čerstvých potravin a energií, se snížila na 1,1 procenta z březnových 1,3 procenta. Bez zahrnutí cen energií, potravin, alkoholu a tabáku inflace činila pouze 0,7 procenta.

Rychlý odhad Eurostatu nezahrnuje meziměsíční srovnání ani žádné další podrobnosti. Zpřesněnou zprávu s dalšími údaji zveřejní Eurostat 16. května.

ECB usiluje o to, aby se jádrová inflace pohybovala těsně pod dvěma procenty. Banka se snaží inflaci i hospodářský růst v eurozóně podporovat rekordně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů. Od ledna však měsíční objem nákupů dluhopisů snížila o polovinu.

Témata:  eurozóna ekonomika

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.