Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ekonomická úroveň Česka se přiblíží zemím eurozóny

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Emocio

Praha - Ekonomická úroveň Česka v poměru k 19 zemím eurozóny v následujících letech poroste. Ministerstvo financí v aktuální dubnové makroekonomické prognóze letos očekává, že český hrubý domácí produkt na obyvatele v poměru k eurozóně stoupne na 85 procent a příští rok na 87 procent. Loni bylo Česko podle odhadů MF na 84 procentech zemí eurozóny. Česko by tak na tom mělo být lépe než Polsko, Maďarsko, Slovensko, Portugalsko či Slovinsko.

"Díky pokračujícímu hospodářskému růstu by se relativní ekonomická úroveň ČR měla postupně zvýšit na 87 procent průměru 19 zemí eurozóny v roce 2019," uvedlo MF. Zároveň upozornilo, že v roce 2016 se ukazatel ve většině sledovaných zemí zvýšil. Mírný pokles absolutní i relativní úrovně ovšem zaznamenaly Maďarsko a Řecko. Slovensko podle údajů v predikci letos svoji úroveň zvýší na 74 procent a příští rok na 76 procent průměru 19 zemí eurozóny.

Cenová hladina v ČR loni podle odhadů MF stoupla na 66 procent průměru eurozóny z 64 procent v roce 2016. "Očekáváme, že se komparativní cenová hladina HDP postupně zvýší až na úroveň 70 procent průměru 19 zemí eurozóny v roce 2019. Tento nárůst by však neměl ohrozit konkurenceschopnost české ekonomiky," uvedl úřad.

Ekonomická úroveň zemí se srovnává na základě běžné parity kupní síly. To je poměr mezi měnami, který vyjadřuje schopnost koupit stejný soubor zboží nebo služeb v obou zemích. Index cenové hladiny je podíl měnového kurzu a parity kupní síly mezi měnami.

Témata:  Česká republika ekonomika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy