Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nepřátelskému převzetí CEFC Europe se Čína hodlá bránit

Náměstí Nebeského klidu
Náměstí Nebeského klidu
Foto: Pixabay

Praha - CEFC China odmítá pokus J&T o nepřátelské převzetí CEFC Group (Europe) Company a jejích aktiv v Česku. Je připravena proti J&T podniknout právní kroky. CEFC China to uvedla v prohlášení, které dnes zveřejnila na svém webu. J&T Private Investments (JTPI) ve čtvrtek uvedla, že CEFC v dohodnutém termínu neuhradila pohledávky, JTPI proto přebrala výkon akcionářských práv v CEFC Europe. Podle CEFC China jsou peníze připravené a termín pro zaplacení byl až dnes.

"Akcionáři CEFC Europe neuznávají odvolání stávajícího a jmenování nového představenstva a jsou připraveni podniknout veškeré právní kroky proti skupině J&T, včetně osob, které skupina J&T označuje za nové členy představenstva CEFC Europe. Stejně tak jsou připraveni podniknout všechny kroky k ochraně své investice v České republice," uvedla CEFC China. Tvrdí, že skupina J&T neoprávněně blokuje splacení závazků CEFC skupinou CITIC Group a zneužívá své postavení věřitele.

CEFC China Energy dluží skupině J&T 450 milionů eur (11,5 miliardy Kč). Pohledávku má zaplatit čínský státní konglomerát CITIC Group, který má v CEFC Europe podíl 49 procent.

CEFC China uvedla, že už 8. května vystavila CITIC Group dopis pro skupinu J&T, kterým CITIC Group potvrdila připravenost uhradit veškeré závazky CEFC vůči J&T. Původní termín splatnosti úvěrů byl 31. července, nový termín stanovila sama J&T na dnešní den. "Před pokusem o nepřátelské převzetí kontroly nad CEFC Europe skupina J&T již věděla, že na účet CITIC Group vedený u banky v České republice byla dne 17. května 2018 připsána částka převyšující veškeré závazky CEFC vyčíslené ze strany skupiny J&T," napsala CEFC China.

Podle čtvrtečního prohlášení JTPI věřitelé se zástupci CITIC jednali, ale řešení nenalezli, a JTPI navíc získala informace, že CEFC začala podnikat opatření, kterými chtěla bránit věřitelům ve výkonu akcionářských práv. J&T proto obměnila představenstvo CEFC Europe a uvedla, že chystá finanční a právní audit. Nadále je ale připravena jednat se společností CITIC, kterou považuje za důvěryhodného a transparentního partnera.

Z prohlášení CEFC China vyplývá, že změny v představenstvu neuznává a počítá se splacením závazků vůči J&T. "Přes tento, zcela nepochopitelný a protiprávní krok ze strany Skupiny J&T, legitimní představenstvo CEFC Europe činí veškeré kroky nutné pro zajištění řádného chodu společnosti a svých aktiv, včetně kroků vedoucích k okamžitému splacení všech závazků vůči skupině J&T," uvedla CEFC China.

Čínská CEFC si před časem vybrala ČR jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Má je například v aeroliniích Travel Service nebo cestovní agentuře Invia.cz, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, fotbalovu Slavii i stadion v Edenu. V Česku CEFC Europe spravuje aktiva přes 1,5 miliardy eur (38,34 miliardy Kč).

O problémech CEFC se začalo psát poté, co vyšlo najevo, že jejího šéfa Jie Ťien-minga, který je poradcem prezidenta Miloše Zemana, vyšetřují čínské úřady pro podezření z ekonomické kriminality. Za dluhy ručí CEFC mimo jiné budovou bývalé Živnobanky v centru Prahy, administrativním komplexem Florentinum nebo fotbalovou Slavií.

Témata:  CEFC Čína ekonomika

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy