Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Akvizice a fúze celosvětově rostou: Co na to odborníci?

Burza NYSE v New Yorku
Burza NYSE v New Yorku
Foto: Pixabay

Londýn - Globální hodnota fúzí a akvizic se od začátku letošního roku dostala na rekordní dva biliony dolarů (43,6 bilionu Kč). Vyplývá to z propočtů společnosti Thomson Reuters. K hranici dvou bilionů USD se naposledy hodnota fúzí a akvizic ve stejném období přiblížila roku 2007, kdy dosáhla 1,8 bilionu USD.

V roce 2000, těsně před splasknutím takzvané internetové bubliny, fúze a akvizice za stejné období dosáhly 1,5 bilionu USD.

K rekordnímu výsledku přispěla řada dohod z tohoto týdne, zvláště ve Spojených státech. Tam se například společnost General Electric dohodla na spojení své dopravní divize s firmou Wabtec za 11,1 miliardy USD. V pondělí byly v USA oznámeny dohody za 28 miliard USD v různých sektorech, včetně energetiky, finančnictví a realit.

Počet kontraktů se ale zvyšuje i v Evropě. V dubnu byla podle Thomson Reuters měsíční hodnota dohod v Evropě nejvyšší za deset let. Hodnota fúzí a akvizic mezi firmami z USA a Británie se zvýšila na maximum za 19 let a činila 89,6 miliardy USD.

Zatím se neobjevují žádné známky toho, že by zájem o nové fúze a akvizice celosvětově slábnul. Japonská společnost Sony dnes oznámila, že zaplatí 2,3 miliardy USD za ovládnutí společnosti EMI a stane se největším hudebním vydavatelstvím na světě.

Témata:  ekonomika obchody EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

12. července 2025 21:51

Češi reagují na Trumpa. Ozvali se ministři Vlček a Rakušan

Po šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové přišly i první reakce českých politiků na záměr amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit od srpna třicetiprocentní clo na zboží z Evropské unie, tedy i z Česka. Podle ministra průmyslu Lukáše Vlčka (STAN) je Unie připravena hájit vlastní zájmy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.