Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OBRAZEM: Britská centrální banka představila svou první plastovou bankovku

Britská centrální banka představila svou první plastovou bankovku Fotogalerie +5
Britská centrální banka představila svou první plastovou bankovku
Foto: bankofengland.co.uk

Woodstock (Británie) - Britská centrální banka ve čtvrtek představila svou první plastovou bankovku. Jde o platidlo v hodnotě pět liber (175 Kč) s podobiznou někdejšího britského premiéra Winstona Churchilla. Bank of England používala papírové oběživo od svého založení před více než 320 lety. Přechod na polymerová platidla, od kterých si banka slibuje větší odolnost i bezpečnost proti padělání, pro ni představuje zásadní změnu.

Guvernér centrální banky Mark Carney představil novou pětilibrovku v Blenheimském paláci v městečku Woodstock, kde se legendární britský válečný vůdce v roce 1874 narodil. Výběrem premiéra Churchilla chce banka připomenout jeho "buldočího ducha", uvedl Carney.

"Polymerové bankovky přečkají potřísnění klaretem, odklepnutí popela z doutníku, stisk buldočích zubů, a dokonce i ždímání v pračce," zmínil Carney některé z Churchillových zájmů a oblíbených činností, včetně záliby v druhu francouzského Bordeaux, pro který se v Británii vžilo označení klaret.

Na zadní straně je zachycen Westminsterský palác, sídlo britského parlamentu, a hodinová věž se zvonem Big Ben. Hodiny na věži ukazují tři hodiny odpoledne, což je zhruba čas, kdy Churchill pronesl 13. května 1940 ve sněmovně památný projev o "krvi, dřině, slzách a potu".

Témata:  Britská libra (GBP) Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

11. července 2025 11:19

Jiří Krampol si dnešek představoval úplně jinak. Jedna věc je teď nejdůležitější

Přání pevného zdraví je tentokrát opravdu namístě. Jiří Krampol slaví právě dnes 87. narozeniny, ale podle nejnovějších informací rozhodně nemá náladu se bavit. Údajně ho totiž opět zradilo zdraví. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.