Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi online nákupy milují, knihy a jídlo ale nefrčí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Češi nakupují přes internet více než je evropský průměr. Výrazně více než zbytek Evropy nakupují přes internet hlavně léky a výživové doplňky, čisticí prostředky a spotřební elektroniku. Zaostávají naopak v nákupech knih, hudby a využívání restauračních donáškových služeb. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Nielsen. Typickým zákazníkem, který v e-shopech nakupuje rychloobrátkové zboží, je v Česku vysokoškolsky vzdělaná žena, ukázal průzkum.

Elektronické obchodování se na celosvětovém prodeji rychloobrátkového zboží podílí čtyřmi až pěti procenty. Úspěšnost e-commerce se však po celém světě liší. V ČR se pohybuje mezi jedním a dvěma procenty, v Německu je 0,7 procenta, v Polsku či Maďarsku se pohybuje pod jedním procentem. Ve Francii a Velké Británii naopak přesahuje šest procent. Premiantem ve světě je Jižní Korea, kde se přes internet prodá 18 procent potravin a drogerie.

Potraviny a drogistické zboží výraznější růst prodejů on-line v ČR teprve čeká. Mezi hlavní bariéry nákupu potravin a drogerie on-line patří dle průzkumu firmy Nielsen nemožnost prohlédnout si výrobek, dodatečné náklady a obavy z kvality produktů.

Češi letos utratí v tuzemských internetových obchodech přes 133 miliard korun, meziroční růst dosáhne 15 až 18 procent, vyplývá z odhadu Asociace pro elektronickou komerci. Vzroste tak zřejmě i podíl e-shopů na celém českém maloobchodě. Ten loni dosáhl 10,5 procenta.

Témata:  e-shopy internet nákupy

Související

Aktuálně se děje

8:19

Michal David schytal dvě rány do hlavy. Hitmaker řekl, co se stalo na Tenerife

Blíží se první dubnový víkend letošního roku, ale Michal David rozhodně nezapomene na ten poslední březnový. Nechtěně totiž schytal dvě rány na československém plese na Tenerife. Jak popsal dramatický incident sám hitmaker? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.