Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Budoucnost eura? Merkelová chce nový mechanismus, je i pro země mimo eurozónu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Budoucí rozpočtový nástroj pro konvergenci a konkurenceschopnost eurozóny bude mít za cíl pomoci sblížit země se společnou měnou a bude domluven v kontextu budoucího víceletého rozpočtu Evropské unie. V Bruselu to řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Detaily mechanismu, do kterého se dobrovolně budou moci zapojit i členové evropského mechanismu směnných kurzů bez eura, podle ní vypracují ministři financí eurozóny.

"Bude to část evropského rozpočtu. Ministři financí o tom vedli dlouhé a kontroverzní diskuse, nyní to bylo předloženo Evropské radě, abychom to potvrdili. To se stalo, bude existovat rozpočet eurozóny," podotkla německá kancléřka.

Podle českého premiéra Andreje Babiše nemá Praha se vznikem "kvazirozpočtu eurozóny" problém za podmínky, že věc nebude mít dopad na základní evropský rozpočet. Babiš se jednání eurosummitu také účastnil, byť v Česku se eurem neplatí.

Vyšly Analýzy sladěnosti ČR s eurozónou 2018, každoroční dokument analyzující připravenost ekonomiky ČR na přijetí eura. Letos obsahují i 5 boxů zkoumajících mj. dopady případného vstupu do eurozóny či sladěnost vývoje trhů práce ČR a eurozóny. https://t.co/d387G5e1Hz #CNB_cz pic.twitter.com/VSnFdeUM9c

— Česká národní banka (@CNB_cz) 14. prosince 2018

Předseda Evropské rady Donald Tusk novinářům řekl, že schůzka se shodla i na podobě fungování budoucího mechanismu společného fiskálního jištění unijního Jednotného fondu pro řešení bankovních rizik (SRF) a reformě Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), jejíž podobu by měli ministři financí eurozóny připravit do června 2019. Měla by zajistit, že nástroj bude moci lépe fungovat při prevenci krizí a při pomoci s udržováním rozumné výše dluhů.

Rozpočtový nástroj vzniká a základě francouzsko-německého návrhu dosaženého letos v létě v německém Mesebergu. Euroskupina, tedy ministři financí zemí s eurem, by měla začít pracovat na jeho podobě, podmínkách, vzniku i načasování. Podle závěrů eurosummitu půjde o část evropského rozpočtu, konzistentní s ostatními politikami EU a pod strategickým vedením zemí eurozóny. V červnu příštího roku by mělo být odsouhlaseno, jak přesně bude nástroj vypadat.

Témata:  Angela Merkelová EUR (euro) eurozóna

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 10:44

Prodal i střechu nad hlavou. Policie řeší případ důchodce, který podvodem přišel o miliony

Občas je těžké uvěřit tomu, na co jsou lidé schopni naletět. Kriminalisté z Prahy se v těchto dnech zabývají případem podvodu, jehož obětí se stal muž, který pod příslibem lásky zaslal veškeré své úspory neznámému člověku, jenž se vydával za slavnou hollywoodskou herečku Sandru Bullock. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.