Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

D&B snižuje Číně rating. Rostou špatné signály

Peking
Peking
Foto: Pixabay

Dun & Bradstreet (D&B), strategický partner Bisnode v ČR a na Slovensku, snižuje rating Číně. Důvodem jsou narůstající signály ekonomických potíží. Navíc země loni vykázala nejslabší růst od roku 1990.

„Upozorňujeme na výraznou nejistotu ohledně očekávaných výnosům. Firmám s vyšší averzí vůči riziku je doporučeno chránit se před možnými ztrátami,“ uvádí v analýze pro Globe24.cz agentura Dun & Bradstreet.

Analytici D&B dále upozorňují na změnu obchodní politiky USA, která pro Čínu vytváří střednědobou nejistotu. Současně finanční cyklus Číny vstoupil do obtížnější fáze. Země se navíc bude muset vyrovnávat s dědictvím politiky „jednoho dítěte“ z období 1979 až 2016, které přinese jeden z nejrychlejších trendů stárnutí na světě a ovlivní ekonomiku v následujících deseti letech.

Na stejném ratingovém stupni jako Čínu D&B hodnotí také Albánii, Brazílii, Indii, Makedonii, Omán a Thajsko.

Nejpříznivější investiční klima v Evropě má aktuálně Norsko, jehož rating D&B stanovila na stupni nejnižšího rizika investice (DB1c). Následuje náš nejvýznamnější obchodní partner Německo spolu se Švédskem (DB1d). Ze zemí bývalé V4 je nejlépe hodnocena Česká republika (DB2b) před Slovenskem (DB2d), Polskem (DB3b) a Maďarskem (DB4a).

Témata:  ratingy od agentur Čína D&B

Související

Aktuálně se děje

11. července 2025 8:26

Poslední z velkých hvězd je ve Varech. Skarsgård bude v Česku i o víkendu

Do Karlových Varů již ve čtvrtek dorazila poslední z velkých festivalových hvězd, která okoření závěr letošního 59. ročníku filmové přehlídky. Dnes a zítra se mohou přítomní fanoušci kinematografie setkat se Stellanem Skarsgårdem.

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.