Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trh práce se otáčí. Firmy se zaměstnancům podřizovat nebudou, začnou padat výpovědi

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Česko se svezlo na vlně rekordně nízké nezaměstnanosti, což umožnilo žadatelům o práci diktovat si podmínky, na které by v případě většího počtu pracovníků na trhu firmy mnohdy nepřistoupily. To ale podle odborníků končí a do budoucna se trend začne otáčet. Zmlsané zaměstnance totiž firmy nahradí.

V posledních letech se zaměstnanci stali těmi, kteří si diktují podmínky. Letos by se ale podle odhadů měla nezaměstnanost zastavit na současném historickém minimu. Počty volných míst začnou podle odborníků klesat.

Firmy se totiž učí problém s nedostatkem zaměstnanců řešit. Zčásti práci zastanou cizinci, kteří nemají tak vysoké požadavky, zčásti moderní technologie. Na pozicích, kde to je možné, zaměstnance nahradily stroje, roboti. A to bude v následujících letech pokračovat.

Z toho důvodu firmy nyní hojně poptávají pracovníky z oblastí vývoje elektroniky a programování průmyslové automatizace. Naopak v ostatních odvětvích mohou začít v dohledné době dokonce padat výpovědi.

O tom svědčí i to, že si firmy vybírají, koho přijmou. Aktuálně na trhu práce chybí sice téměř všechny profese, firmy ale nepřijmou každého uchazeče. Někteří přitom získali mylnou představu, že firmy potřebují zaměstnance tak zoufale, že přijmou každého.

V mnoha odvětvích se naopak firmy snaží poptávku po zaměstnancích snižovat automatizací. Povolání jako pokladní, prodejce, pošťák, operátor nebo dřevorubec jsou dnes naprosto běžná a vykonávají je miliony lidí po celém světě. Podle odborníku ale například právě tito lidé přijdou v brzké době o práci.

Podle serveru Business Insider totiž právě tato povolání nahradí v následujících letech roboti. První lidé, jejichž místo bude ohroženo, budou pracovníci na pokladnách. V podobné pozici jsou i pracovníci v rychlých občerstveních, takzvaných fastfoodech. 

Server jako další povolání, která jsou ohrožena, uvedl například prodejce šperků, letenek, jízdenek nebo prodejce v cestovních kancelářích. Kritická je i situace v případě pošťáků a v ohrožení jsou i telefonní operátoři. Stejně tak i nebezpečné povolání dřevorubce mohou nahradit stroje. A to i přesto, že se od kácení lesů upouští stále více.

Seznam kriticky ohrožených pozic se ale nyní rozšířil a nově mezi ně patří například zaměstnanci některých institucí. Například knihovníci by mohli být za několik let minulostí. Podle odborníků se totiž už dnes tlačí nejen na digitalizaci svazků a knih, ale i na automatizaci knihoven jako takových.

Roboti mají oproti zaměstnancům mají tu výhodu, že neznají pracovní dobu, stres, dovolené ani pauzy na oběd. Postupně tak mohou některá povolání částečně či zcela eliminovat. Příkladem mohou i být pracovníci v letecké dopravě.

Témata:  zaměstnání

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 10:02

Pohonné hmoty zlevňují, ale pomalu. Ačkoliv ropa se vrátila k měsíc staré nižší ceně

Zdražování pohonných hmot v Česku se v uplynulém týdnu zastavilo. Nejprodávanější benzin Natural 95 od minulé středy zlevnil o 13 haléřů na průměrných 34,35 Kč/l. Cena nafty klesla o deset haléřů na 33,03 Kč/l.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.