Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropská ekonomika je na tom zle. Lidé to nevidí, bijí na poplach experti

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Evropská ekonomika zpomaluje mnohem více, než se řada investorů domnívá a její útlum představuje pro trh největší riziko. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl hlavní ekonomický poradce společnosti Allianz SE a vlivný investor Mohamed El-Erian. Evropská centrální banka (ECB) má podle něj k dispozici jen omezené prostředky, jak na hospodářský útlum reagovat, a evropské vlády nejsou připraveny na tuto situaci odpovědět zvýšením výdajů.

"Lidé podceňují to, jak rychle Evropa zpomaluje," řekl El-Erian, který dříve působil jako šéf investičního fondu PIMCO či náměstek ředitele Mezinárodního měnového fondu (MMF).

MMF v lednu revidoval svou předpověď růst eurozóny na 1,6 procenta z předchozích 1,9 procenta. El-Erian se ale domnívá, že i tento snížený odhad je příliš optimistický. Podle něj eurozóna bude mít letos problém s tím, aby dosáhla alespoň jednoprocentního růstu.

Obavy z možných vedlejších dopadů ekonomického útlumu v Evropě a Číně byly jedním z důvodů, proč americká centrální banka (Fed) v lednu naznačila, že zatím nebude zvyšovat úrokové sazby a při rozhodování o dalším zvyšování bude trpělivá. Loni Fed zvýšil úroky čtyřikrát. El-Erian se ale domnívá, že silná americká ekonomika přiměje Fed už v létě ke změně rétoriky.

"Domácí ekonomika není důvodem k trpělivosti a flexibilitě. Domácí ekonomika je důvodem k pokračující normalizaci měnové politiky, protože trh práce zůstává silný, protože mzdy rostou tříprocentním tempem a protože firemní investice se zvyšují," prohlásil.

El-Erian také upozornil, že i přes reálná rizika v Evropě a Číně považuje za přehnanou skutečnost, že trhy začaly počítat s možností, že by Fed úrokové sazby snížil. Trh podle něj vidí teď vyšší pravděpodobnost, že by Fed mohl do ledna 2020 znovu snížit úroky, než že by je zvýšil.

Ve výhledu americké ekonomiky je El-Erian optimistou, ale ne tak v případě akcií a dluhopisů. Ceny některých akcií a dluhopisů jsou podle něj už příliš vysoko. Jen málo věří tomu, že akcie výrazně zpevní ze současných úrovní. Podle něho je nepravděpodobné, že by výnosy desetiletých dluhopisů americké vlády šly ještě více dolů, pokud neklesnou i výnosy desetiletých německých dluhopisů, které jsou téměř na nule.

Témata:  ekonomika

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.