Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko nebude mít na důchody? Expert přichází s alarmující zprávou

Peníze na důchody, ilustrační fotografie
Peníze na důchody, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Národní rozpočtová rada vydala zprávu, v níž popisuje současný stav veřejných financí, a kam by naše země došla, pokud by pokračovala se současnou rozpočtovou politikou. Výhled to není příliš optimistický, dluh by narostl na 220% HDP, takové dluhy nemělo ani bankrotující Řecko. Populace stárne a strukturu rozpočtu bude nutné změnit, říká Jan Pavel z Národní rozpočtové rady vlády.

To, že český premiér Andrej Babiš výsledky zprávy kritizuje, Jana Pavla nepřekvapuje, jelikož politické vlády nemají dobrý vztah k rozpočtové zodpovědnosti. „Nevím, jestli se jinde k rozpočtu premiér vyjadřuje takto expresivně,“ uvedl odborník, že jeho kolegové ze zahraničí mají jinak podobné zkušenosti.

Pavel upozornil, že je potřeba vyřešit otázku, kdo za stárnutí populace zaplatí. „Je nutné, aby si politická reprezentace ujasnila, jestli chce řešit problém veřejných financí teď, a rozprostře ho na více generací, anebo jestli bude řešen až kolem roku 2030 a bude rozložena jen na tu generaci, která bude v té době ekonomicky aktivní.“

Změny ve výdajích budou značné a měly by se podle Pavla řešit, co nejdříve. „Je jasné, že když dnes máme důchodců dva miliony a bude jich přes tři miliony, bude potřeba větší obnos peněz a teď jde o to, jestli tento výdajový náraz nerozložíme mezi více generací a nebude to tak spravedlivější,“ vysvětluje rozpočtový odborník.

Odmítání velké důchodové reformy nemusí být fatální, změny můžou být postupné, ale jsou nevyhnutelné. „Pokud budou lidé trávit čtvrtinu života v důchodu, což je posun odchodu do důchodu na cca 68 let, tak to sníží nerovnováhu systému. Další metoda je zvýšit daně a zafinancovat tím důchody, třetí metodou je přesunout výdaje z jiné oblasti. Těchto možností je celá řada. Každá země EU má unikátní systém. Může jít o evoluční metodu, nikoliv velkou ránu, ale čím dřív se s tím začne, tím se ty náklady rozloží.“

Témata:  důchody Andrej Babiš finance

Související

Aktuálně se děje

4:00

Čtvrteční počasí: Tropy, velký rozptyl teplot a velmi silné bouřky

Začíná poslední den tropické epizody, která sužovala Česko v dosavadním průběhu týdne. I dnes budou teploty na některých místech šplhat nad třicítku, dorazí však studená fronta, která přinese ochlazení či bouřky. Ty mohou být i velmi silné. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.