Praha - Obavy z ekonomických dopadů brexitu na Česko dnes vyjádřila Česká spořitelna. Případné vystoupení Británie z EU by posunulo opuštění režimu devizových intervencí zhruba o rok až do závěru roku 2018.
Na počátku května bankovní rada ČNB konstatovala, že vidí jako pravděpodobné ukončení režimu devizových intervencí v polovině roku 2017.
"Bankovní rada rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek České národní banky intervenovat v případě potřeby na devizovém trhu na oslabení kurzu tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 korun za euro. Česká národní banka je stále v souladu s tím připravena automaticky, tedy bez nutnosti dalšího rozhodnutí bankovní rady, provádět časově i objemově neomezené intervence. Asymetrický charakter tohoto kurzového závazku, tedy ochota zasáhnout pouze vůči posilování kurzu pod vyhlášenou hladinu, se nemění," informoval v květnu server cnb.cz.
"ČNB by nebyla podle nás ochotná kvůli výrazně nižší inflaci a vyšším rizikům k rychlému exitu a čekala by, až dojde k odeznění šoku a situace se více stabilizuje," uvedl dnes hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
Brexit by se totiž podle Navrátila negativně promítl do cenového růstu a snížil by míru inflace. "A to jednak kvůli zhoršení ekonomické situace v zahraničí, odkud si již nyní dovážíme protiinflační tlaky, jednak nepřímo přes nižší růst mezd v české ekonomice," uvedl.
Celkový negativní dopad do růstu českého HDP by podle České spořitelny byl v horizontu 12 měsíců zhruba 0,6 až jeden procentní bod, o který by byl nižší růst české ekonomiky. Dopad by ovšem podle něj neměl být dlouhodobý. "Pokud by došlo k brexitu, česká ekonomika by byla negativně ovlivněna především v letošním a příštím roce a od roku 2018 by se situace již začala zlepšovat," dodal.
Témata: Česká spořitelna, Brexit, ČNB
Související
2. listopadu 2024 8:43
31. října 2024 14:42
19. září 2023 12:50
16. prosince 2022 12:19
14. října 2022 8:18
7. května 2022 13:50