Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stát nevykoupí dodávku konopí k léčení pacientů. Nedoložila se kvalita

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Konopnyshop.cz

Praha - Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nevykoupí od Elkoplastu ze Slušovic na Zlínsku druhou dodávku léčebného konopí, protože nepředložil certifikát dokládající jeho kvalitu.

V první dodávce letos v březnu poskytl Elkoplast 11,2 kilogramu léčebného konopí, a to na základě nizozemského dokladu o jakosti - certifikátu, který však nezahrnoval kompletní rozsah analýz podle platné "konopné" vyhlášky.

Požádal proto ministerstvo zdravotnictví o vydání opatření podle zákona o léčivech k zajištění dostupnosti léčivých přípravků významných pro poskytování zdravotních služeb. V žádosti uvedl, že jde o mimořádnou situaci a žádost se týká pouze první sklizně léčebného konopí.

SÚKL pak ve svém kladném stanovisku, které k této žádosti pro ministerstvo vypracoval, vyšel z výsledků kompletní analýzy první sklizně léčebného konopí, které měl k dispozici.

Společnost Elkoplast však oznámila, že s druhou dodávkou nebude schopna dodat certifikát, který by kvalitu konopí a jeho soulad s českými zákonnými požadavky v plném rozsahu doložil.

"Je mi to velice líto, ale nemohu dopustit, aby bylo na českém trhu léčebné konopí, u kterého nelze garantovat jeho kvalitu," komentoval situaci ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta.

K dnešku bylo v lékárnách vydáno 875 gramů konopí pro léčebné použití, bylo to 88 výdejů. Rámcovou smlouvu, na jejímž základě mohou lékárny objednávat české konopí, má se SÚKL nyní uzavřeno 20 lékáren. Předepisovat léčebné konopí může 13 lékařů.

Témata:  Státní Ústav Pro Kontrolu Léčiv (SÚKL) konopí zdravotnictví

Související

Aktuálně se děje

22. července 2025 20:39

22. července 2025 16:46

22. července 2025 8:53

Meningitida: Proč jde o extrémně nebezpečnou nemoc a jak probíhá přenos?

Složky integrovaného záchranného systému dnes v noci zasahovaly v Roztokách u Prahy kvůli podezření na meningokokovou infekci typu B u zahraničních studentů. Preventivně bylo vyšetřeno 97 osob, všem byla podána antibiotika. Nákaza se u nikoho nepotvrdila a nikdo nemusel být hospitalizován. Proč si ale jedna nemoc vyžádala takové manévry?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy