Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

COVID-19 přijde celý svět draze. Kolik bude stát boj s pandemií?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů (104,5 bilionu Kč), což je asi pět procent světového hrubého domácího produktu (HDP). Odhaduje to Asijská rozvojová banka (ADB). Záviset bude hlavně na tom, do jaké míry se nemoc COVID-19 rozšíří v Evropě, ve Spojených státech a dalších velkých ekonomikách.

Pokud se podaří šíření koronaviru omezit za kratší dobu, škody by mohly dosáhnout asi dvou bilionů dolarů, tedy zhruba 2,3 procenta světového HDP. Rozvojová Asie, včetně Číny, v tomto odhadu představuje 36 procent nákladů.

"Nikdo nedokáže říct, jak moc se COVID-19 může rozšířit. Její potlačení může trvat déle, než teď odhadujeme," uvedl ve zprávě hlavní ekonom ADB Jasujuki Sawada. "Nedají se vyloučit vážné finanční otřesy ani finanční krize," dodal.

Na začátku března ADB škody odhadovala na 347 miliard dolarů a snížení světového HDP o 0,4 procentního bodu. Od té doby se epicentrum nákazy přesunulo z Číny do Evropy a pak do Spojených států a počet nakažených po celém světě přesáhl jeden milion.

Aktualizovaný odhad zohledňuje dopady na turistiku, spotřebu a investice, uvedl Sawada v rozhovoru s agenturou Bloomberg. Náklady se ale podle něj mohou ještě zvýšit, jestliže budou narušeny dodávky.

Témata:  ekonomika koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

4. července 2025 18:07

Viceprezident Transněftu vypadl z okna. Jde o další podezřelé úmrtí

V Rusku došlo k dalšímu podezřelému úmrtí vysoce postavené osoby. Zemřel viceprezident státní společnosti Transněft Andrej Badalov. Podle dostupných informací vypadl z okna ve svém domě v prominentní moskevské čtvrti Rubljovka. Informoval o tom web Moscow Times

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.