Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jsou Češi spokojeni se svým zaměstnáním? Podívejte se, jak dopadl průzkum

Práce na pc, ilustrační fotografie
Práce na pc, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Se svým zaměstnáním je nyní spokojeno 69 procent Čechů. Jde o nejlepší výsledek od začátku průzkumu v roce 2003. Více než polovina lidí se ale domnívá, že jejich měsíční příjem je nižší, než by si zasloužili. V současném zaměstnání chce zůstat téměř 80 procent dotázaných.

Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Podíl lidí, kteří jsou ve své práci spokojeni, vzrostl od minulého roku o devět procentních bodů. "Nejvyšší úroveň spokojenosti jsme zaznamenali u podnikatelů či živnostníků, mezi kterými jsou spokojeny takřka čtyři pětiny," uvedli statistici. Naopak v nekvalifikovaných manuálních profesích je spokojeno 52 procent pracovníků, což je nejnižší podíl ze sledovaných kategorií.

Vztahy na pracovišti hodnotí více než tři čtvrtiny zaměstnanců kladně. Spokojenost s nimi úzce souvisí s celkovou spokojeností se zaměstnáním. Lépe vztahy v zaměstnání hodnotí vyšší odborníci a vedoucí pracovníci, naopak kritičtější bývají lidé se základním vzděláním nebo vyučení.

Se svým příjmem není spokojeno 55 procent zaměstnanců, loni to bylo 61 procent. Za adekvátní ho považuje 43 procent lidí, což je meziroční nárůst o osm procentních bodů. Od začátku průzkumu byla mezi Čechy největší spokojenost s měsíčním příjmem na konci 90. let, kdy dosáhla v průměru 68 procent.

Odchod ze zaměstnání nyní zvažuje 16 procent pracujících, což je zhruba stejně jako loni. Nejčastěji jsou to lidé ve věku 20 až 29 let, dotázaní se základním vzděláním, lidé se špatnou životní úrovní či nekvalifikovaní dělníci. Ztráty práce se obává rovněž 16 procent dotázaných.

Průzkum se uskutečnil od 18. do 29. července a zúčastnilo se ho 972 lidí.

Témata:  práce zaměstnání ekonomika průzkumy

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 16:03

USA zavádí nové sankce proti Rusku. Pocítí je celá Evropa

Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky platící za ruský plyn, destabilizovat ruský devizový trh a posílit závislost Ruska na Číně. Na tyto dopady upozorňují ruští ekonomové, píše server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy