reklama

Zbohatnutí vás nečeká

Výše úroku na spořících účtech málokdy přesahuje hranici 1 % i v těch nejlepších časech. Dosáhnout na 2% úrok je velmi vzácné. Začátek letošního roku se nesl v pozitivním duchu a bylo možné narazit na spořící účty u mnoha institucí, které nabízely 1,5 % zúročení a více. Globální krize, která začala přibližně od února a postupem času se zhoršovala, ovšem tuto situaci během pár měsíců zcela otočila. Úroky na mnoha místech padaly z relativně slušné výšky někdy až o polovinu (např. u Air Bank se z 1,5 % proměnil úrok na pouhých 0,8 %).

Tak jako tak i spořící účty s relativně slušným zúročením prohrávají boj už na začátku spoření. Inflace se několik měsíců stabilně drží na 3 % a žádné slíbené úroky ji nedokáží překonat. Opravdové zhodnocení vašich peněz vám reálně žádný spořící účet nepřinese.

Proč si jej tedy vůbec zakládat? Jeden z hlavních důvodů není finanční, ale psychologický. Na spořicím účtu odkládáte peníze, které se mohou hodit během náhlé krize a jsou snadno dostupné. Ne však tak rychle dostupné jako na běžném účtu, odkud by mohly bleskově zmizet kvůli nepotřebným výdajům.

Úspory za odměnu

Výhodnější úroky na spořících účtech (tedy ty nad 1 %) si banky v dnešní době nechávají zejména pro klienty, kteří využívají jejich dalších služeb. Kromě spořícího je tedy nutné si u dané banky sjednat i běžný účet a platit jejich platební kartou u obchodníků. Mnohdy se navíc jedná o časově omezené úroky, jejichž výhodnost trvá například pouze několik měsíců.

Bezpečnost zajistíte více způsoby

V případě, že hledáte způsob, jak zhodnotit a zabezpečit svoje úspory na delší dobu, tedy ne jenom krátkodobě, musíte využívat více finančních nástrojů zároveň. Na spořicím účtu si ponechejte železnou zásobu pro nutné nečekané výdaje. Porazit inflaci vám pak v dnešní době může pomoci stavební spoření, ale samozřejmě ho nesmíte vybrat dříve než 6 let od založení. Vhodná je také částečná investice do dluhopisů či akcií.

reklama