Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo otevírá restaurace, z nových pravidel jde hlava kolem

Restaurace
Restaurace
Foto: Pixabay

V Německu se znovu začínají otevírat restaurace. Jejich návštěva ale bude v příštích týdnech výrazně jiná než před vypuknutím pandemie způsobené koronavirem. Lidé musí počítat s omezeným množstvím míst u stolů, nutností před každou návštěvou učinit rezervaci, povinností nosit roušky na toalety nebo nechat na sebe kontakt pro případ, že by se v daném podniku objevil koronavirus.

Vyznat se ve všech nových pravidlech nemusí být úplně jednoduché také vzhledem k tomu, že neplatí po celém Německu stejně.

"Provozovatelka nebo provozovatel... musí zajistit, že místa pro hosty jsou uspořádaná tak, aby byl zajištěn nejméně dvoumetrový odstup mezi stoly a jeden host vůči druhému - pokud nenáleží ke stejné nebo jedné další domácnosti - musí mezi sebou po celou dobu dodržovat odstup nejméně 1,5 metru," stanoví například nařízení vlády v Dolním Sasku, kde se restaurace a kavárny mohou otevírat ode dneška.

Opatření, které se ale v této zemi netýká hospod a dalších podniků, v nichž se mnohem spíše konzumují nápoje než jídla, dále počítá s tím, že stravovací zařízení obsadí najednou maximálně 50 procent míst pro hosty, že obsluha bude nosit ochranu úst a nosu a hostům dá k dispozici dezinfekci rukou.

"Provozovatelka nebo provozovatel musí s jeho svolením zaznamenat jméno a kontaktní údaje každého hosta, jakož i čas, kdy přišel, a kdy opustil zařízení," stanovila také vláda osmimilionové spolkové země na severozápadě Německa. Host, který by měl námitky, nemůže být obsloužen.

Ještě výrazně podrobnější než vládní nařízení jsou doporučení dolnosaského svazu hotelů a restaurací Dehoga, který prosazuje, aby všichni hosté museli mít rezervaci, aby s nimi byl domluven přesný čas příchodu a netvořily se fronty, aby restaurace nepoužívaly ubrusy, aby na stolech nebyly slánky a pepřenky nebo aby na záchodech zůstal uzavřený každý druhý pisoár.

Podobná doporučení už zástupci branže, v níž je v Německu zaměstnáno přes 1,8 milionu lidí, připravili také v dalších spolkových zemích. Jako první je v praxi už od soboty mohly vyzkoušet restaurace v pobaltském Meklenbursku-Předním Pomořansku, kde vedle nařízení o odstupu mezi hosty platí třeba i pravidlo o maximálně šesti lidech u jednoho stolu. V první den se podle místního svazu hotelů a restauraci otevřela asi třetina všech gastronomických podniků, což restauratéři hodnotí jako záblesk naděje.

V příštích dnech a týdnech se na něj mohou těšit i zástupci těžce zkoušeného odvětví v dalších spolkových zemích. V Berlíně, kde Dehoga počítá s tím, že lidé v restauracích nebudou zůstávat déle než dvě hodiny, se mohou gastronomické podniky znovu začít otevírat od 15. května. Stejné datum platí i pro s Českem sousedící Sasko. V Bavorsku, kde hosté sice nebudou muset mít v roušky u stolů, ale na záchodech ano, se vnitřní prostory restaurací otevřou od 25. května.

Podle svazu hotelů a restaurací přichází otevírání gastronomických podniků na poslední chvíli. Dlouho se mu bránila kancléřka Angela Merkelová, která byla pro pomalejší uvolňování karanténních opatření. Situaci v branži, v níž prudce stoupla nezaměstnanost, totiž svaz hodnotí jako dramatickou a nadále požaduje vládní balíček na pomoc odvětví.

Omezení kvůli covid-19 zmírnili v Řecku a v Turecku

V Řecku se dnes otevřely další maloobchody a do škol mohou žáci posledních ročníků středních škol. Řekové také mohou opět cestovat mimo svou domovskou provincii, ne však na řecké ostrovy.

Povolení cest na řecké ostrovy zatím nemá oficiální harmonogram, vláda nicméně v pátek podle místních médií oznámila, že by se tak mohlo stát už 1. června, pokud "vše půjde dobře" a nezvýší se výrazně denní nárůsty nově nakažených koronavirem. Za neděli přibylo v zemi jen šest nových případů a o den dříve jich bylo 19. Celkem se Řecku od února potvrdilo 2716 nakažených, z toho 151 lidí zemřelo.

Cestování na řecké ostrovy se má uvolňovat postupně. Už od 18. května by měli mít povoleno na ostrovy jet tamní zaměstnanci v cestovním ruchu a pokud se výrazně nezvýší počet nakažených, budou tam moci asi za dva týdny i ostatní Řekové i zahraniční turisté, uvedl dnes server Greek Reporter.

Po obnovení cestovního ruchu na řeckých ostrovech mají platit pro hoteliéry a provozovatele restaurací jiná pravidla než dosud. Klíčové bude dodržování bezpečné vzdálenosti a přísnější hygienické normy. I pro cesty na ostrov budou v dopravních prostředcích platit omezení, například budou smět vzít jen polovinu lidí oproti běžné kapacitě a cestujícím se bude před naloděním či nástupem do letadla měřit teplota a budou vyplňovat formulář o svém zdravotním stavu, uvedl server Greek Reporter.

Obnovu cestovního ruchu plánuje i Turecko. Jeho ministr turistiky Mehmet Ersoy v neděli televizi CNN Türk řekl, že spolu s ministrem zahraničí začnou "telefonickou diplomacii" s asi 70 zeměmi, včetně asijských států a zemí střední Evropy. Jednat s nimi chtějí o možnostech obnovy leteckých spojů, které by do Turecka už od června přivezly turisty.

V souvislosti s obnovením turistiky plánuje ministerstvo zdravotnictví zřídit na páteřních letištích země, mimo jiné v Istanbulu, Izmiru, Bodrumu či Antalyi testovací centra na covid-19. V nich by měli být turisté testováni při příjezdu do země, napsal v neděli deník Hürriyet.

Po téměř dvou měsících se dnes v Turecku otevírají nákupní centra či kadeřnictví, provozovatelé ale musí zajistit menší počet lidí v provozovnách, aby byla dodržována bezpečná vzdálenost. Restaurace a kavárny zůstávají i v nákupních centrech zavřené. V zemi je už měsíc povinné nosit roušku na místech, kde se pohybuje větší množství lidí.

Celostátní omezení volného pohybu osob Turecko zavedlo jen pro lidi starší 65 let (od 21. března) a pro mladší 20 let (od 4. dubna). Od neděle mohou poprvé od března na čtyřhodinovou vycházku jednou týdně senioři, totéž bude platit od tohoto týdne ve středu pro děti mladší 14 let a v pátek pro nezletilé do 20 let.

V Turecku se podle nedělních údajů ministerstva zdravotnictví dosud potvrdilo 138.657 případů nákazy koronavirem, z toho 3786 nakažených zemřelo. Nových případů nákazy za den v této zemi s 83 miliony obyvatel od konce dubna až na dvě výjimky ubývá, totéž platí i pro denní nárůst úmrtí. V neděli přibylo v Turecku za den 47 úmrtí s covidem-19 a 1542 nakažených.

Témata:  restaurace Německo Řecko Turecko COVID-19 koronavirus ekonomika

Aktuálně se děje

20. dubna 2024 21:01

Prodej TikToku nebo zákaz: Sněmovna schvaluje opatření proti čínské síti

Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu prosadila legislativu, která by mohla vést k totálnímu zákazu čínské sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Uvedl to Business Insider.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy