Bary nebude mít smysl otevírat a dotkne se to i provozu taxislužeb. ČTK to dnes řekl provozovatel čtyř klubů a diskoték a taxislužby v Liberci Martin Hřebík v reakci na další omezení provozní doby restaurací. S omezenou kapacitou mohly restaurace a bary vnitřní prostory otevřít teprve minulý týden ve čtvrtek.
Od středy vláda opět omezí provoz restaurací a dalších stravovacích zařízení včetně výdejních okének. Zavírat budou muset ve 20:00 místo 22:00.
Podle Hřebíka toto omezení provoz barů zasáhne výrazně. "Lidé dřív do baru nejdou, to jsme si už vyzkoušeli několikrát. Chodí obvykle až v osm devět večer," řekl. Ze svých klubů i proto otevřel minulý týden ve čtvrtek jediný a posunul otevírací dobu z 18:00 na 16:00, aby provoz měl ekonomicky nějaký smysl. "Lidi přišli třeba šest v sedm. Když by měli takhle přijít od středy, tak aby za hodinu zase šli domů. To je nesmysl," uvedl Hřebík. Nemyslí si, že toto opatření něčemu pomůže. "Nespasí to nic. Mám dojem, že je to jen takové, aby bylo vidět, že ve vládě něco dělají," řekl.
Vadí mu hlavně nejistota, že se nedá nic dlouhodobě plánovat a ani předvídat, kdy a jaká opatření či omezení začnou platit. "Pytlíkujeme to tady z měsíce na měsíc, abychom nezkrachovali, ale nevíme, jak dlouho. A oni nejsou schopni říci ani obzor, kdy co bude možné. A kdy bude možné otevřít i hudební kluby," řekl Hřebík.
Otevření alespoň do 22:00 podle něj dávalo možnost pokrýt provozní náklady a něco málo získat na uhrazení ztrát z minulých měsíců, kdy musel mít zavřeno. Dřívější uzavření se podle něj dotkne i provozu taxislužeb. V době úplného uzavření restaurací a zákazu nočního vycházení využíval z původních 12 řidičů jen čtyři až pět, po částečném otevření minulý týden přestali stíhat. "Teď jsem chtěl vzít šestého řidiče, jak se to začalo zlepšovat, a teď udělají (ve vládě) tohle. Tak nevím, co mám udělat. Mám ho vzít nebo ne? Když ho vezmu, bude mít práci? To je prostě neuvěřitelné, jak s námi manipulují ze dne na den," uvedl Hřebík.
Za běžného stavu zaměstnával ve všech svých podnicích až 75 lidí, i když většina to měla jako pravidelný přivýdělek. Teď už nemá ani jednoho stálého zaměstnance. I tak musí měsíčně platit fixní náklady v řádu statisíců, snížit se mu je podařilo během nuceného uzavření zhruba jen o polovinu. "Víc to nejde. Náklady odpovídaly tomu, jak se firmě dařilo. Proto jsme i expandovali, otevřeli letos nový klub. Dařilo se nám, měli jsme to promyšlené, deset let jsme v tom oboru podnikali a vsadili skoro na jistotu. Teď jen čekáme, co bude ze dne na den," dodal.
Témata: restaurace, ekonomika, vláda ČR, Liberec
Související
5. července 2023 21:05
11. května 2023 17:51
11. března 2023 16:19
2. listopadu 2022 9:07
15. září 2022 13:11
6. července 2022 20:53