Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Reakce na covid: Péče o zákazníky se v Česku zlepšuje, ukázala studie KPMG

Air Bank
Air Bank
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Péče o české zákazníky se v ČR zlepšuje, pozitivnější hodnocení než loni mají dvě třetiny značek. Nejvíce se zlepšily restaurace a rychlá občerstvení, retail a logistika. Vyplývá to ze studie KPMG "V nouzi poznáš", která popisuje, jak vztahy podnikatelů a zákazníků ovlivnila epidemie covid-19.

Součástí studie je žebříček stovky značek. Nejlepší zákaznickou zkušenost poskytuje Air Bank, druhá je Zásilkovna, třetí místo obsadila síť čerpacích stanic Tank Ono. Za nimi následují čtvrtý Yves Rocher a pátá Equa Bank. V první desítce jsou dále Spotify, dm, adidas, Tchibo a Decathlon. Čtvrtý ročník průzkumu analyzuje devět odvětví české ekonomiky.

"Zásadní změny se udály ve využití digitálních kanálů, posílila společenská odpovědnost firem a péče o loajalitu zákazníků. Obecně se značky snažily být vstřícnější. Očekáváme, že zákazníci budou do budoucna v tomto ohledu náročnější. Výrazné změny pak samozřejmě doznalo fyzické nakupování," shrnul Tomáš Potměšil z KPMG ČR.

Průzkum letos měřil i parametr "reakce na covid". Z dat KPMG vyplývá, že zákazníci nejvíce oceňovali odvětví, která v době krize zajišťovala základní potřeby, tedy maloobchodní řetězce, logistiku a v rámci retailu také lékárny. Dobré skóre měly i telekomunikace. Nejslabší výsledky v tomto parametru vykázaly jednak segmenty celkově hůře hodnocené a odvětví těžce zasažená krizí, zejména cestování a hotely.

Přesun k on-line provedly všechny sektory, kde to bylo možné. Poskytovatelé finančních služeb výrazně urychlili rozvoj digitálních platforem včetně mobilních aplikací a bezhotovostních plateb. Boom zažívá on-line nakupování, on-line zábava i on-line komunikace. Krize podpořila i experimentálnější formáty, například virtuální prohlídky. Lidé také objevili nové služby, jako třeba přímé objednávky od výrobců.

Vzhledem k aktivnímu přístupu části firem je podle studie možné, že celková bilance bude pro zákaznickou zkušenost pozitivní. Nepříjemné dopady krize odezní s opětovným nastartováním ekonomiky a nové, pozitivní návyky firmám zůstanou, odhadl Potměšil. Celkově se zákaznická zkušenost v Česku zlepšuje třetím rokem. Letos se zvýšilo i NPS (Net Promoter Score), tedy indikátor toho, zda by značku její klienti doporučili ostatním.

Sběr dat pro studii se uskutečnil letos v dubnu a květnu. V Česku se zapojilo 5033 respondentů. Vzorek byl reprezentativní z hlediska věku a pohlaví pro českou populaci starší 18 let. Celkem 189 značek v devíti odvětvích hodnotili respondentky a respondenti, kteří s nimi měli kontakt v posledních šesti měsících. Pouhá znalost značky pro zařazení do studie nestačila.

Témata:  ekonomika Air Bank firmy Česká republika

Související

Aktuálně se děje

10:39

Princezna Kate a kapitola, kterou z hlavy nejde vymazat. Nová fotka mluví za vše

Na úterý připadl Světový den boje proti rakovině, což je téma, které ve Velké Británii nemůže propagovat někdo jiný než princezna Kate. Manželka následníka trůnu loni svedla zápas s onkologickým onemocněním. U příležitosti dne věnovaného léčbě rakoviny se pochlubila novým snímkem. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

ČEZ

Cey energií dál klesají. Elektřinu zlevnil ČEZ i Innogy

Energetická společnost ČEZ od února výrazně snížila ceny fixovaných dodávek elektřiny, a to o 28 procent oproti minulému roku. Tento krok přichází v reakci na rostoucí zájem zákazníků o fixované ceny energií. Pokles cen elektřiny i plynu oznamují i další dodavatelé, mezi nimi například společnost innogy, která od března plánuje zlevnění pro stovky tisíc odběratelů.