Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spotřebitelské ceny rostly v Japonsku v červnu nejrychlejším tempem za sedm let

Japonsko, ilustrační foto
Japonsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Jádrové spotřebitelské ceny vzrostly v Japonsku v červnu meziročně o 2,2 procenta, což je nejrychlejší tempo za sedm let. Už třetí měsíc jsou nad dvouprocentním cílem japonské centrální banky. S odvoláním na statistiku, kterou dnes zveřejnila japonská vláda, o tom informovala agentura Kjódó. Japonská ekonomika čelí tlaku vysokých světových cen surovin, které zvýšily náklady na dovoz do země.

Růst cen odpovídá odhadu analytiků. V dubnu a květnu rostl ukazatel tempem 2,1 procenta. Vývoj zpochybňuje názor japonské centrální banky, která měla za to, že nárůst cen ve třetí ekonomice světa bude přechodný, připomněla agentura Reuters.

Jádrový index spotřebitelských cen, který nezahrnuje čerstvé potraviny, zaznamenal desátý měsíc meziročního růstu v řadě. Odhaluje zranitelnost Japonska chudého na zdroje vůči prudkému růstu světových cen energií. Velkou roli při zvyšování cen dovážených energií a surovin sehrál také slabý jen.

Cena leteckého petroleje v červnu meziročně stoupla o 23,4 procenta, cena benzinu o 12,2 procenta. Ceny potravin bez započtení těch, které rychle podléhají zkáze, vzrostly o 3,2 procenta, což je nejrychlejší tempo od roku 2009.

Témata:  ekonomika Japonsko

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.