Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vývozní a dovozní ceny kvůli dalšímu zdražení energií meziročně rostly i v srpnu

Dovoz a vývoz zboží
Dovoz a vývoz zboží
Foto: Pixabay

Vývozní ceny v srpnu meziročně stouply o 16,1 procenta a dovozní o 24 procent. Vliv na to mělo opětovné výrazné zdražení energií. Například vývozní ceny elektřiny vzrostly o téměř 300 procent a dovozní ceny plynu skoro o 440 procent, což byly nejvyšší hodnoty od počátku měsíčního zjišťování v lednu 1998.

Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ) na svém webu. Meziměsíčně byl nárůst cen nižší, vyvážené zboží bylo proti červenci dražší o 1,3 procenta a dovážené o 2,6 procenta.

V meziročním srovnání se na nárůstu vývozních cen podepsalo zejména zdražení minerálních paliv, tedy elektřiny, plynu, ropných výrobků a uhlí, které byly proti loňskému srpnu dražší o 204,9 procenta. Podle statistiků rostly ceny i v dalších skupinách, vyvážené potraviny byly dražší o 24 procent, přičemž zdražily zejména obiloviny. Ceny chemikálií stouply o 19,6 procenta a polotovarů, zvláště kovových výrobků, železa a oceli, o 18 procent.

V dovozu se cena minerálních paliv meziročně zvýšila o 180,4 procenta. Dovážené potraviny, hlavně maso a masné výrobky, byly proti loňsku dražší o 19,4 procenta. Ceny polotovarů stouply o 14,5 procenta a chemikálií o 14,1 procenta.

Směnné relace, tedy vztah mezi změnami cen vývozu k cenám dovozu, meziročně klesly na nejnižší hodnotu od května 2000, a to na 93,6 procenta z červencových 94,1 procenta. Nejnižší hodnoty dosáhly opět nápoje a tabák, nejvyšší hodnoty paliva. Meziměsíčně směnné relace stouply na 98,7 procenta, v červenci činily 98,4 procenta. Nejnižší hodnoty dosáhly potraviny a nejvyšší ostatní suroviny.

Témata:  dovoz a vývoz

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.