Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zdražování nebere konce. Za co si Češi opět musí připlatit?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Marie Cvrčková, EuroZprávy.cz

Spotřebitelské ceny byly v říjnu o 2,7 procenta vyšší než před rokem, což je stejný růst jako v září. Podepsaly se na tom ceny potravin, ze kterých zdražily především ovoce a nealko nápoje, hlavní vliv na růst cen má nadále vyšší nájemné, dražší elektřina a další ceny spojené s bydlením. Meziměsíčně ceny obnovily růst a stouply o 0,5 procenta, zatímco v září letos poprvé klesly.

Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici očekávali zpomalení meziročního růstu na 2,5 procenta.

Ceny proti loňsku rostou zejména u bydlení. Elektřina v říjnu podražila téměř o desetinu, plyn o 3,6 procenta, teplo o pět procent, nájemné o 3,8 procenta a vodné a stočné o 2,6 procenta.

Lidé pocítili zdražení také u potravin, kde ceny zrychlily meziroční růst na 2,8 procenta. Vedle ovoce a nealkoholických nápojů vzrostly ceny vepřového masa, uzenin, jogurtů, o čtvrtinu dražší byly brambory. Vyšší byly i ceny stravování (o 4,9 procenta) a ubytování (o 3,2 procenta). Z alkoholických nápojů podražily lihoviny (o 4,1 procenta), pivo (o tři procenta) a víno (o 1,5 procenta). Připlatili si i kuřáci, tabákové výrobky byly o 1,1 procenta dražší. Další zdražení mohou očekávat příští rok, kdy by se měla zvýšit spotřební daň a tabákové výrobky a lihoviny.

V říjnu také zmírnilo zlevňování obuvi a oděvů, a to ze zářijového poklesu o 3,3 procenta na říjnový pokles o dvě procenta. U pošty a telekomunikací se naopak cenový pokles prohloubil, ceny za telefonování klesly o 1,9 procenta po zářijovém poklesu o 1,5 procenta.

V meziměsíčním srovnání se ceny vrátily k růstu, který přerušilo pouze září. Může za to zejména ovoce dražší o 7,4 procenta, zelenina naopak o 3,2 procenta zlevnila. Nealkoholické nápoje byly proti září dražší o dvě procenta, maso o půl procenta, brambory o 6,1 procenta, máslo o 7,8 procenta a uzeniny o 0,9 procenta. Za oblečení museli zákazníci připlatit proti září čtyři procenta, za obuv téměř dvě procenta.

Témata:  zdražování inflace Český statistický úřad ekonomika ceny potravin

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 9:35

Drama na nebi. Felix Slováček vyděsil rodinu, fanoušky i piloty

Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.