Články k tématu: Komunismus

Komunisté ať se omluví za oběti železné opony. Ani náhodou, reaguje KČP

18.08. 13:22

Praha - Platforma evropské paměti a svědomí vyzvala představitele komunistického Československa, aby se omluvili za oběti na hranicích železné opony. Předseda Národní rady Klubu českého pohraničí to ale odmítá a tvrdí, že lidé tam páchali sebevraždy.

ÚSTR připravil web o historii v komunistickém Česku

17.08. 16:39

Praha - Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) připravil pro zahraniční studenty v Česku nebo učitele v zahraničí internetový portál, který jim pomůže zodpovědět některé otázky z historie socialistického Československa.

Za přechod hranic NDR zaplatilo životem téměř 2000 lidí

13.08. 11:28

Berlín - Všechny bývalé komunistické země přísně hlídaly své hranice, za což svým živoatem zaplatilo mnoho lidí, kteří chtěli svobodu.

reklama

Za smrtí na elektrických plotech stojí podle policie Štrougal. Trestu ale unikne

Aktualizovali jsme 9.8.2016, 10:23, 09.08. 08:09

Praha - Elektrické dráty na hranicích ČSSR byly zločinem a vražednou zbraní. Krev nejméně desítek lidí, kteří na nich zemřeli, má na rukou tehdejší ministr vnitra Lubomír Štrougal (91). Tento viník ještě sice žije, ale stíhaný nebude. Zločiny jsou promlčeny. To je vzkaz i závěr české policie k…

Fico se vydal na žně: Za komunismu nebylo všechno špatné

27.07. 16:53

Bratislava - Slovenský premiér Robert Fico dnes zavítal mezi zemědělce na okraji Bratislavy. Média zaujal svým prohlášením, že před pádem komunismu v roce 1989 nebylo na Slovensku všechno špatné.

Zemřel exšéf švédských komunistů, který kritizoval invazi do ČSSR

27.07. 12:47

Stockholm - Zemřel někdejší vůdce švédských komunistů Carl-Henrik Hermansson, bylo mu 98 let. Stál v čele strany v době, kdy oficiálně ukončila své spojenectví se Sovětským svazem.

Bývalým estébákům bude v Polsku snížen důchod. Je to prý spravedlivé

Aktualizovali jsme 14.7.2016, 12:43, 14.07. 08:14

Varšava - Polská vláda chce výrazně snížit penze přibližně 32.000 bývalým důstojníkům komunistické tajné policie, aby nepřevyšovaly průměrný důchod v zemi. Vláda argumentuje především historickou spravedlností, jakož i rozpočtovými úsporami.

Na socialismus se plive, ale v té době bylo lépe. A co na to "Čuňas" Stárek? U Jílkové bylo dusno

Aktualizovali jsme 10.6.2016, 22:04, 10.06. 08:31

Praha – Socialismus neselhal jen prostě neměl dost prostoru a času, tvrdí někteří příznivci této myšlenky. V poslední době také dochází k přepisování dějin, na socialismus se sice plive, v té době ale bylo lépe, tvrdili někteří diskutující v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo. A protistrana jim…

Lajčák prý začal kariéru v KSČ, v životopisu to nemá

10.06. 10:35

Bratislava - Slovenský ministr zahraničí a kandidát na generálního tajemníka OSN Miroslav Lajčák se v 80. letech stal členem Komunistické strany Československa (KSČ). Tuto informaci však jeho životopis nezmiňuje.

Na ďáblickém hřbitově je pohřbeno 14 tisíc politických vězňů

04.06. 21:35

Praha - Až 14 tisíc politických vězňů je pravděpodobně pohřbeno v hromadných hrobech na ďáblickém hřbitově v Praze. Vyplývá to z nových údajů, které v archivech vypátrala vězeňská služba. Původně se přitom předpokládalo, že je tam pohřbeno mnohem méně lidí. Na stejném místě mají náhrobky i dětské…

Likvidace totalitního dědictví: Kyjev dostane novou tvář bez ikon SSSR

23.05. 09:55

Kyjev - V ukrajinské metropoli dnešním dnem skončily dva roky "dekomunizace". Z Kyjeva zmizely stovky budov, pomníky, pamětní desky a veškeré umění ze sovětské éry. Desítky ulic byly přejmenovány. V celé zemi má být likvidace totalitního dědictví ukončena do počátku června.

Bývalí vězni si připomněli hrůzy z Jáchymova z minulého režimu

21.05. 14:18

Jáchymov - Bývalí političtí vězni si dnes připomněli otřesné podmínky, kterými si museli projít za minulého režimu v Jáchymově na Karlovarsku.

Jakeš se pustil do Havlovců. Promluvil i o komunismu, Zemanovi a uprchlících

Aktualizovali jsme 27.4.2016, 19:54, 27.04. 09:07

Praha – V době komunismu se stavěly byty, prosperovala sociálně spravedlivá společnost a nebyla nezaměstnanost. Ničeho nelituju, přiznává bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš (93). V dotazech čtenářů serveru Blesk.cz však zmínil také problematiku uprchlické krize nebo to, jaký má vdovský…

Digitalizace dokumentů z dob totality nefunguje podle představ, ukázala kontrola NKÚ

25.04. 08:49

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil, jak Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) a Archiv bezpečnostních složek (Archiv) hospodařily v letech 2012 až 2014 s majetkem a penězi státu. Kontrola se zaměřila mimo jiné na to, jak obě instituce plní jednu ze svých hlavních činností, a na…

reklama
Fotogalerie