Články k tématu: Mount Everest

Jak vysoký je Mount Everest? Začalo přeměřování

27.05. 17:05

Členové čínského výzkumného týmu jsou první a možná také poslední skupinou, která letos zdolala Mount Everest. Čína i Nepál přístupové cesty na vrchol totiž uzavřely kvůli šíření koronaviru. Cílem práce výzkumného týmu, který dnes stanul na vrcholu, je přeměřit výšku nejvyšší hory světa.…

Tragická nehoda českého letadla: L-410 sestřelilo u Mount Everestu vrtulník, 3 mrtví

Aktualizovali jsme 14.4.2019, 17:04, 14.04. 13:51

Nejméně tři oběti na životech si dnes vyžádala nehoda letadla, které při startu na jediném nepálském letišti poblíž nejvyšší hory hory světa Mount Everest narazilo do zaparkované helikoptéry. Další čtyři lidé byli zraněni, napsala agentura AP. Havarovaný stroj byl podle agentury AFP letoun českého…

Obraz zkázy. Globální oteplování odhaluje skutečnou tvář Mount Everestu

14.04. 11:29

Píše se rok 1922 a jedna z prvních velkých expedic si dala za cíl zdolat Mount Everest, nejvyšší horu světa. Britská skupina pod vedením Charlese Granvilla Bruce čítala 13 horolezců a více než 160 nosičů. Při prvním pokusu horolezci poprvé v historii překročili hranici 8000 metrů. Při druhém pokusu…

reklama

Co jste o naší planetě nevěděli? Tornáda jsou neviditelná a mraky váží tuny

01.08. 12:10

Je pochopitelné, že lidé chtějí vědět o Zemi vše, co se jen dá. Dnes mají vědci mnohem větší znalosti, než měli naši předci. A přestože možná pamatujete řadu věcí, které vám cpali ve škole do hlavy učitelé, některé informace pro vás mohou být naprosto nové.

Mount Everest se mění ve skládku? Je to nechutné. Na hoře jsou tuny odpadků, přiznává šerpa

09.07. 10:21

Káthmándú - Tunami odpadků je zamořena už i nejvyšší hora světa. Jak píše agentura AFP, horolezec zdolávající Mount Everest, který si myslí, že vstoupí na neposkvrněný sníh, jen žasne. Nepál se nicméně snaží situaci zvrátit.

Na Mount Everest se už sami nedostanete, Nepál zakázal výstupy jednotlivců

30.12. 20:22

Káthmándú - Nepál zakázal sólo výstupy na své nejvyšší hory, včetně Mount Everestu. Snaží se tak omezit počet neštěstí, sdělil dnes agentuře AFP vysoce postavený činitel.

Kdo byl George Everest, muž, po kterém pojmenovali nejvyšší horu světa?

30.05. 16:59

Sir George Everest. Muž, jehož jméno nese nejvyšší hora na světě. Britský voják a významný geodet se zasloužil o to, že Sagarmatha neboli Ču-mu-lang-ma, kterou pojmenoval ve svých mapách Peak XV (Vrchol 15), byla identifikována jako vůbec nejvyšší hora na Zemi. Teprve v roce 1953, se na vrcholu…

U Everestu havarovalo letadlo české výroby, nehoda si vyžádala jednu oběť

28.05. 10:12

Káthmándú - V sobotu se poblíž nejvyšší hory světa Mount Everestu zřítilo malé letadlo, jeden z pilotů zahynula další dva členové posádky utrpěli zranění. Stroj typu Let-410 české výroby patřil nepálským aeroliniím Goma Air.

Záchranáři šli pro tělo mrtvého slovenského horolezce, sami na Everestu zahynuli

24.05. 09:29

Káthmándú - Čtyři záchranáři, kteří se vydali pro tělo slovenského horolezce Vladimíra Štrby, sami na Mount Everestu zahynuli. Byli nalezeni v noci na dnešek ve stanu v nejvyšším výškovém táboře.

Na Mount Everestu zemřeli o víkendu tři horolezci

22.05. 14:16

Káthmándú - Mount Everest má za sebou jeden z nejtragičtějších víkendů od laviny v roce 2015, která zabila 18 lidí. Podle nejnovější bilance zemřeli tuto neděli tři horolezci - kromě Slováka Vladimíra Štrby i Američan a Australan. Pátrá se ještě po další osobě.

Slepý horolezec vylezl na Mount Everest, slovenský pod horou zemřel

21.05. 20:07

Innsbruck/Káthmándú - Slepému rakouskému horolezci Andymu Holzerovi se podařilo pokořit nejvyšší horu světa, 8848 metrů vysoký Mount Everest. Oproti tomu slovenský horolezec dnes zemřel ve výškovém táboře pod Mount Everestem. Do sedla nejvyšší hory světa ho předtím v kritickém stavu a s omrzliny…

Chtěl překonat rekord, místo toho zemřel před výstupem na Mount Everest

06.05. 18:51

Káthmándú - Pětaosmdesátiletý nepálský horolezec Min Bahádur Šerčan dnes zemřel krátce před zahájením pokusu stát se znovu nejstarším člověkem, který vystoupí na nejvyšší vrchol světa Mount Everest.

Na Everest se chystají stovky turistů, šerpové jsou v pozoru

05.05. 10:24

Káthmándú - Nepál se letos chystá na rušnou a potenciálně nebezpečnou sezonu na Mount Everestu, protože vláda vydala rekordně vysoký počet povolenek pro cizince - 371. To je nejvíc od roku 1953. Připočtěte k tomu ještě nepálské šerpy, a ten počet vyletí až na 800.

V Nepálu zemřel známý švýcarský horolezec Ueli Steck, bylo mu 40 let

Aktualizovali jsme 30.4.2017, 22:07, 30.04. 15:12

Káthmándú - Po pádu na hoře Nupce, která se nachází asi dva kilometry od Mount Everestu, zemřel zkušený švýcarský horolezec Ueli Steck (40).

Pětaosmdesátiletý Nepálec chce překonat rekord, chystá se na Mount Everest

14.04. 14:32

Káthmándú - V květnu se o výstup na nejvyššíhou horu světa pokusí nepálský horolezec Min Bahádur Šerčan (85), čímž by se stal nejstarším člověkem na vrcholku Mount Everestu. Podařilo se mu to už v roce 2008, když mu bylo 76 let, ale později rekord překonal osmdesátiletý Japonec.

Prokletý Everest? Zahynul další horolozec, jeho kolegové se pohřešují

23.05. 17:30

Káthmándú - Nejvyšší hora světa si v letošní sezoně vybírá vysokou daň. Dnes zemřel indický horolezec , když mu další pomáhali dolů z Mount Everestu. Před pár dny nedaleko vrcholku zahynul nizozemský horolezec a jeho kolegyně z Austrálie.

Tragédie při zahájení sezóny na Everestu: Nejvyšší hora si připsala dvě oběti

22.05. 11:05

Káthmándú - V květnu začala na Mount Everestu horolezecká sezona a nejvyšší hora světa už má letos dvě oběti. V pátek zemřel po dosažení vrcholu Nizozemec (35), v sobotu pak během sestupu Australanka (34).

Mount Everest opět pokořen, vrchol zdolalo dalších šest horolezců

12.05. 08:55

Káthmándú - Po dvouletém přerušení výstupů je na nejvyšší hoře světa opět rušno. Na vrcholu Mount Everestu ve výši 8850 metrů dnes časně ráno stanuli dva Britové, Mexičan a tři nepálští průvodci.

Slovenští horolezci uvězněni pod lavinou na Mount Everestu, jak dopadla jejich záchrana?

Aktualizovali jsme 11.5.2016, 15:15, 11.05. 08:51

Káthmándú - Dva slovenské horolezce, které při výstupu na Mount Everest uvěznila lavina, se podařilo zachránit. Již v úterý byli přesunuti do níže položeného tábora, odkud dnes odletěli vrtulníkem do nemocnice v Káthmándú. Jeden z mužů má problém s očima.

Lavina uvěznila na Mount Everestu slovenské horolezce

10.05. 14:25

Káthmándú - Při výstupu na Mount Everest lavina uvěznila lavina dva slovenské horolezce, jsou ve výšce 7200 metrů nad mořem. Už byla vyslána záchranná výprava tvořená čtyřmi šerpy.

reklama
Fotogalerie