Články k tématu: Romové

Odkup vepřína v Letech? Věřím v něj na 75 procent, přiznává romský aktivista

02.08. 19:06

Praha - Romský aktivista Čeněk Růžička tvrdí, že v odkup vepřína na místě koncentračního tábora v Letech u Písku státem věřím tak na 75 procent. Řešení je nejdál za 25 let, musí se ale podle něj stihnout do voleb. 

Romové se ve vzdělávání setkávají se segregací i diskriminací, píše se ve zprávě o menšinách

24.07. 17:13

Praha - Romské děti se ve vzdělávání často setkávají se segregací. V posledním školním roce tvořily zhruba čtyři procenta žáků v ČR, v takzvaných zvláštních školách ale jejich podíl činil skoro 15 procent. Téměř čtvrtina romských chlapců a děvčat také chodila do základní školy, kde většinu jejich…

Kolik toho vytrpěli Romové za války? V některých ohledech více než Židé

17.07. 12:58

Nacistický vůdce Adolf Hitler neměl rád Židy a během druhé světové války jim to dával dostatečně pocítit. Stejnou nevraživost ale pociťoval k Romům, které označoval za nepřítele číslo dvě. A podobně jako Židy, i je potkal mnohdy strašlivý osud.

reklama

Zemanův výrok o táboře v Letech vyvolal bouřlivou reakci. Je to lhář, tvrdí šéf antirasistického hnutí

30.06. 21:13

Praha – Prezident Miloš Zeman se opět postaral o pořádný rozruch. Jeho výroky o protektorátním koncentračním táboře v Letech u Písku, v jehož místech nyní stojí vepřín, kritizují romské organizace.

Do koncentračního tábora Lety se chystají aktivisté ze 16 zemí, žádají zbourání vepřína

17.06. 11:04

Praha - Do Let u Písku přijedou 24. června stovky aktivistů ze 16 zemí. Chtějí uctít památku obětí romského holokaustu a budou požadovat odstranění vepřína z pietního místa. Od koaličních i opozičních politiků chtějí slyšet, zda záměr podpoří.

Používají hřbitovy jako toalety a žebrají ve vlacích. Dánské zpřísnění trestů za žebrotu postihne hlavně Romy

15.06. 09:12

Kodaň - Dánský parlament schválil přísnější zákon proti agresivní žebrotě. Opatření, které dle médií postihne hlavně Romy z východní Evropy, zakazuje žebrotu na pěších zónách, před obchodními středisky, na nádražích a ve veřejných dopravních prostředcích.

Zpráva pro vládu: Romové jsou vytěsňováni na okraj společnosti. Polovina jich žije v sociálním vyloučení

06.06. 20:10

Praha – Vláda by již brzy měla na stůl dostat zprávu o stavu romské menšiny za loňský rok. Podle tohoto materiálu žije polovina Romů v Česku v sociálním vyloučení. 

Romové kvůli vystěhování po Vsetínu chtěli odškodné 5,2 milionu. ÚS stížnost města zamítl

01.06. 14:30

Brno - Letitý spor Vsetína s Romy vystěhovanými do obcí mimo Zlínský kraj se dostal až k Ústavnímu soudu. Ten dnes stížnost města zamítl. Romové se domnívají, že město porušilo jejich základní práva a požadují odškodné 5,2 milionu korun.

Napětí v Chomutově: Muž obviněný z vraždy Roma skončil ve vazbě, mohl by ovlivňovat svědky

29.05. 16:15

Chomutov - Muž obviněný z víkendové vraždy Roma na sídlišti v Chomutově skončil ve vazbě. Podle Okresního soud v Chomutově by mohl ovlivňovat svědky. Pachatel při vyšetřování spolupracuje.

Slovenská policie je kritizována kvůli zásahu v romské osadě

25.05. 08:03

Bratislava – Slovenská policie čelí kritice kvůli zásahu v romské osadě na východě země. Podle Evropského centra pro práva Romů (ERRC) policisté postupovali nepřiměřeně.

Za rvačku v ostravské herně půjde jeden obžalovaný do vězení, ostatní dostali podmínku

23.05. 13:36

Ostrava - Krajský soud v Ostravě dnes vynesl tresty v případu hromadné rvačky v herně Intacto v Ostravě-Bělském Lese. Jaroslav Horvát má jít do vězení na 2,5 roku, dalších 11 obžalovaných odešlo s podmínkou.

Myslete i na Romy, vzkazuje Česku EU

Aktualizovali jsme 22.5.2017, 22:22, 22.05. 15:54

Brusel/Praha - Evropská komise dnes Česku předložila několik rad pro zlepšení hospodářského růstu. ČR by se dle Bruselu měla letos a v příštím roce snažit o udržitelnost svých veřejných financí, především v souvislosti se stárnutím populace, které zatěžuje důchodový a zdravotnický systém.

Romové: Odmítáme ruskou propagandu. Bojkotujte koncerty Alexandrovců.

15.05. 15:55

Praha - Ruský pěvecký a taneční soubor Alexandrovci, celým jménem Akademický soubor písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova, je právě na turné po České republice. Proti návštěvě Alexandrovců protestovaly nejen některé organizace, ale také známá romská organizace Romea.

V Letech se dnes vzpomínalo na oběti nacismu

13.05. 14:57

Lety - Veřejnost a politici si dnes v Letech na Písecku připomněli romské oběti nacismu. V místech, kde za druhé světové války stál koncentrační romský tábor, stojí dnes velkovýkrmna vepřů. Její zrušení požadují romské organizace.

Romové varují: Zeman znásilnil ústavu. A veřejnosti posílají důrazný vzkaz

11.05. 16:57

Praha - Do aktuální vládní krize, která se z plánované demise vlády přeměnila v tahanici kolem odvolání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, se vložil prezident Miloš Zeman. Ten Babiše dle přání premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) odvolat odmítá, ve čtvrtek odjíždí do Číny a i přes neshody s ústavními…

Kotlebovci mají problémy: Slovenská policie obvinila dalšího poslance za urážku Romů

29.04. 17:04

Bratislava - Slovenská policie obvinila již druhého poslance krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) za xenofobní výroky. Milan Mazurek mimo jiné urážel Romy a zmiňoval se o nebezpečí spojeném s muslimskými migranty.

Stížnost v případu smrti Roma v žatecké pizzerii je nedůvodná, tvrdí žalobci

27.04. 21:37

Žatec - Postup při vyšetřování loňské smrti Roma v žatecké pizzerii byl v pořádku. Uvádí to krajské státní zastupitelství, které odmítlo stížnost rodiny mrtvého mladíka.

Češi milují Slováky, Araby a Romy odmítají

25.04. 20:20

Praha - Lidem v České republice jsou ze zdejších národnostních skupin nejsympatičtější Slováci a Poláci, nejméně sympatií posbírali Romové a Arabové. Ukázal to březnový průzkum, jehož výsledky dnes ČTK poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Česko zjistí, jak u nás Romové vlastně žijí

08.04. 16:52

Praha - Česká vláda a úřady by letos měly poprvé získat údaje o životě Romů u nás. Týkat by se měly vzdělávání, zaměstnávání, bydlení, přístupu ke zdravotní péči v ghettech či sociálních služeb.

Romové chtějí pracovat, ale nemůžou? Cigána vedle sebe nechci, řekla žena a práci byl konec

05.04. 15:44

Praha/Žilina – Česká republika je pravidelně kritizována kvůli diskriminací Romů. Naposledy před ní varovala výroční zpráva amerického ministerstva zahraničí o stavu lidských práv ve světě. Podobné je to také na Slovensku. Romským dětem na Slovensku je podle zprávy nevládních organizací…

Útočník na romskou ubytovnu si odsedí šest let

03.04. 12:05

Brno - Tomáš Kopecký si definitivně odpyká šest let a devět měsíců vězení. Trest za žhářský útok na romskou ubytovnu v Aši potvrdil Nejvyšší soud (NS). Muž dle justice musel vědět, že lidé přespávající v ubytovně mohou při požáru zemřít.

Žena prý v obchodním domě učila krást syna. K soudu nedorazila, hrozí jí vazba

29.03. 13:24

Teplice - Ani dnes nezačalo hlavní líčení v kauze ženy, která dle obžaloby učila krást malého syna v obchodním centru. Obviněná se k soudu nedostavila, teď jí hrozí vazba.

Most zvýší nájem na nechvalně známém romském sídlišti Chanov

24.03. 16:34

Most - Most zvyšuje nájemné v bytech na sídlišti ve čtvrti Chanov, která patří mezi sociálně vyloučené lokality. Ceny chce radnice přiblížit obvyklému nájmu. Částka vzroste od července o čtyři koruny až osm korun na nejvýše 35 korun za metr čtvereční a měsíc. Novinářům to dnes řekl primátor Jan…

Liberec nechce vládě poslat zprávu o Romech, pokyn je prý nehumánní

08.03. 13:24

Liberec - Liberec zatím nepošle na úřad vlády zprávu o stavu romské menšiny za svůj region. Zpráva už léta slouží jako podklad pro celonárodní zprávu. Metodiku doporučovanou úřadem vlády považuje náměstek pro sociální oblast Ivan Langr (Změna pro Liberec) za nehumánní. Náměstek dnes zaslal žádost o…

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací