Články k tématu: Romové

Stát uzavřel kupní smlouvu s majitelem vepřína v Letech, zaplatí 450 milionů

23.11. 15:36

Praha - Stát uzavřel kauzu vepřína v Letech u Písku, který stojí v místě koncentračního tábora pro Romy. Kupní smlouvu dnes v Praze podepsali ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová a předseda představenstva firmy AGPI, majitele vepřína, Jan Čech. Schvalovací doložku za stát podepsal ministr…

Romům chybí motivace, aby měli větší zájem o vzdělání, vysvětluje aktivistka

15.11. 18:27

Ostrava - Organizátorka romských komunit v Ostravě Jolana Šmarhovyčová dnes řekla, že diskriminace romských dětí v českých školách je stejná jako před deseti lety, kdy Evropský soud pro lidská práva odsoudil ČR za to, že přeřazením 18 romských dětí do zvláštních škol porušila jejich právo na…

Europarlament má nové místopředsedy. Vedle Teličky usedne i romská poslankyně

15.11. 16:05

Štrasburk - Evropský parlament (EP) si dnes zvolil dva nové místopředsedy. Jedním z nich je Lívia Járókaová z maďarské vládní strany Fidesz. Je první osobou romského původu, která v EP získala takto významnou funkci. Druhým novým místopředsedou se stal Ital Fabio Massimo Castaldo.

reklama

Žít v sousedství Romů? Tohle by chtěli Češi

Aktualizovali jsme 13.11.2017, 22:16, 10.11. 16:54

Praha - V rámci zářijového šetření se Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zabývalo otázkou vzájemného soužití romské menšiny s ostatními obyvateli ČR.

Zeman vadí už i Romům. Nevolte ho, překračuje meze slušnosti, vzkazují

11.11. 22:01

Praha - Podle prezidenta Miloše Zemana je mezi nepřizpůsobivými občany nejspíš 90 procent Romů. Proti tomuto tvrzení se ohradili čtyři romští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Zeman podle nich konstantně překračuje meze slušnosti a jeho služba státu je kontraproduktivní.

Radě pro romské záležitosti se nelíbí omezení dávek na bydlení

08.11. 20:03

Praha - S omezením dávek na bydlení lidem, kteří žijí v takzvaných oblastech se zvýšeným výskytem nežádoucích jevů nesouhlasí Rada vlády pro záležitosti romské menšiny. Vyzvala ministerstvo práce, aby se zasadilo o vypuštění tohoto pravidla a vyškrtnutí paragrafu ze zákona o hmotné nouzi.

Pistole a granáty na ně! Fotka prvňáčků vyvolala nenávistné komentáře. A známá česká muslimka ostře reaguje

Aktualizovali jsme 7.11.2017, 22:08, 07.11. 11:09

Teplice – Už několik dní koluje na sociálních sítích fotka prvňáčků z teplické základní školy, kterou zveřejnil Teplický deník. Na tom by nebylo nic zvláštního. Jenže snímek se záhy objevil na nacionalistických stránkách, odkud jej s často nenávistnými komentáři sdílely stovky lidí.

Islamofobie, diskriminace Romů, nenávist. Země OSN kritizují ČR za porušování lidských práv

06.11. 14:18

Ženeva/Praha - Členské země OSN si posvítily na dodržování lidských práv v České republice. Má zlepšit integraci Romů do společnosti, bojovat s rasismem, xenofobií a islamofobií či pokračovat ve snaze o dosažení rovnosti žen a mužů.

Slovenská policie chce snížit kriminalitu v romských osadách

26.10. 19:04

Bratislava/Banská Bystrica – Policie na Slovensku připravuje opatření, která by měly podle ministra vnitra Roberta Kaliňáka přispět od příštího roku ke snížení kriminality v problémových romských osadách zejména na středním a východním Slovensku. Vedle represí chtějí úřady podpoří také prevenci. Na…

Fakáč pro Okamuru: Mladý romský zpěvák poslal politikovi "pozdrav" a zdvižený prostředníček + VIDEO

24.10. 09:57

Praha - Výsledek hnutí Svoboda a přímá demokracie ve volbách mnohé překvapil. Strana získala větší podporu, než naznačovaly předvolební průzkumy. Fakt, že tolik Čechů Tomia Okamuru podpořilo, nepotěšil známého zpěváka, který politikovi poslal ostrý vzkaz.

Romové si stěžují: Zeman hájí jen ty, kteří jsou na jeho straně. Potřebujeme lepšího prezidenta

30.09. 10:03

Praha - Romský aktivista v komentáři na serveru Romea vyzývá k tomu, aby Romové pečlivě rozmysleli, koho budou v prezidentské volbě v roce 2018 volit. Současný prezident Miloš Zeman prý menšiny a migranty zcela ignoruje a hájí zájmy jen těch, kteří jsou na jeho straně.

Pořádná ostuda: Náměstek ministra napsal, že Romové jsou "otravný a k ničemu"

14.09. 16:17

Praha - Náměstek ministra průmyslu a kandidát ČSSD v Ústeckém kraji Karel Novotný přirovnal na facebooku Romy k medúzám, protože jsou podle něj "otravný a k ničemu". Komentář připojil k profilu skupiny Naštvané matky, která vystupuje proti migrantům, Romům nebo sexuálním menšinám.

Romové na Slovensku měli křivě vypovídat, míní policie

06.09. 16:25

Bratislava - Slovenská policie obvinila z křivé výpovědi Romy, kteří tvrdili, že je policisté při razii v romské osadě na východě země před čtyřmi lety zbili. Advokát obviněných hodlá podat stížnost.

Diskriminace romských dětí pokračuje, školy jí nezabránily

29.08. 19:45

Praha - Vláda by měla v pondělí projednat výroční zprávu o stavu lidských práv za loňský rok. V Česku se podle dokumentu i po nastartování inkluze ve vzdělávání objevuje diskriminace romských dětí. Problémů je ale víc, například násilí na dětech.

Mladík na facebooku urážel Romy a Židy, soud ho potrestal

24.08. 20:50

Kladno - Okresní soud v Kladně nařídil studentovi Davidu Šmídovi (20) 100 hodin veřejně prospěšných prací. Mladík koncem loňského roku nenávistně reagoval na příspěvek zpěváka Radka Bangy na jeho facebookovém profilu.

Vláda schválila odkup vepřína v Letech, cena zveřejněna nebyla

21.08. 16:01

Praha - Vláda na svém dnešním zasedání schválila, že Česko odkoupí vepřín v Letech na Písecku, který stojí na místě bývalého protektorátního koncentračního tábora pro Romy. Podle odhadů by cena mohla činit několik stovek milionů korun.

Holokaust moravských Romů si připomněli v Kunštátu na Blanensku

20.08. 14:25

Blansko - Kolem 200 lidí se dnes u Památníku Hodonín u Kunštátu na Blanensku sešlo, aby uctili památku obětí romského holokaustu.

Muž obviněný z vraždy Roma v Chomutově je venku z vazby

15.08. 11:06

Ústí nad Labem - Muž obviněný z květnové vraždy Roma na chomutovském sídlišti opustil vazbu. Už byli vyslechnuti všichni svědci. Kriminalisté provedli na konci minulého týdne rekonstrukci události, teď ji vyhodnocují.

Rumunsko si připomnělo hrůzy romského holocaustu. Vláda se o naši situaci nestará, tvrdí přeživší

02.08. 21:38

Bukurešť - Smrt tisíců Romů za druhé světové války si dnes připomínali lidé v Rumunsku. V Rumunsko žije více než milion Romů. Mnoho z nich je chudých a čelí předsudkům, uvedla agentura AP.

Odkup vepřína v Letech? Věřím v něj na 75 procent, přiznává romský aktivista

02.08. 19:06

Praha - Romský aktivista Čeněk Růžička tvrdí, že v odkup vepřína na místě koncentračního tábora v Letech u Písku státem věřím tak na 75 procent. Řešení je nejdál za 25 let, musí se ale podle něj stihnout do voleb. 

Romové se ve vzdělávání setkávají se segregací i diskriminací, píše se ve zprávě o menšinách

24.07. 17:13

Praha - Romské děti se ve vzdělávání často setkávají se segregací. V posledním školním roce tvořily zhruba čtyři procenta žáků v ČR, v takzvaných zvláštních školách ale jejich podíl činil skoro 15 procent. Téměř čtvrtina romských chlapců a děvčat také chodila do základní školy, kde většinu jejich…

Kolik toho vytrpěli Romové za války? V některých ohledech více než Židé

17.07. 12:58

Nacistický vůdce Adolf Hitler neměl rád Židy a během druhé světové války jim to dával dostatečně pocítit. Stejnou nevraživost ale pociťoval k Romům, které označoval za nepřítele číslo dvě. A podobně jako Židy, i je potkal mnohdy strašlivý osud.

Zemanův výrok o táboře v Letech vyvolal bouřlivou reakci. Je to lhář, tvrdí šéf antirasistického hnutí

30.06. 21:13

Praha – Prezident Miloš Zeman se opět postaral o pořádný rozruch. Jeho výroky o protektorátním koncentračním táboře v Letech u Písku, v jehož místech nyní stojí vepřín, kritizují romské organizace.

Do koncentračního tábora Lety se chystají aktivisté ze 16 zemí, žádají zbourání vepřína

17.06. 11:04

Praha - Do Let u Písku přijedou 24. června stovky aktivistů ze 16 zemí. Chtějí uctít památku obětí romského holokaustu a budou požadovat odstranění vepřína z pietního místa. Od koaličních i opozičních politiků chtějí slyšet, zda záměr podpoří.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací