Články k tématu: rumunsko

Rakouského boháče chytili v Rumunsku s dětským pornem

24.05. 16:57

Bukurešť - Rumunská speciální prokuratura pro závažnou trestnou činnost (DIICOT) zadržela rakouského podnikatele Dietera Kaase kvůli podezření z dětské pornografie. Informovala o tom rumunská média s odvoláním na dnešní sdělení DIICOT.

Zemřela bývalá rumunská disidentka Doina Corneaová

04.05. 12:20

Bukurešť - Ve věku 89 let dnes zemřela bývalá rumunská disidentka a bojovnice za lidská práva Doina Corneaová. Informovala o tom dnes rumunská média s odvoláním na rodinu Corneaové.

Spory v Rumunsku kvůli ambasádě v Izraeli, prezident chce hlavu premiérky

27.04. 13:53

Bukurešť - Rumunský prezident Klaus Iohannis dnes vyzval předsedkyni vlády Vioricu Dancilaovou, aby odstoupila. Důvodem je, že vláda schválila tajné memorandum o přemístění rumunského velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma a tato věc nebyla předem s hlavou státu konzultována.

reklama

V Rumunsku to vře, tisíce zdravotníků demonstrují kvůli platům

26.04. 14:55

Bukurešť - Tisíce rumunských zdravotníků protestovaly dnes před vládními budovami v Bukurešti kvůli snižování platů. Kvůli demonstraci musela být v centru metropole omezena doprava. Na protest dorazilo až 10.000 zaměstnanců ve zdravotnictví z různých částí země, uvedla agentura AP. Zdravotníci…

Rumunsko následuje Spojené státy, přesune ambasádu v Izraeli do Jeruzaléma

20.04. 09:25

Bukurešť - Rumunská vláda rozhodla o přesunu velvyslanectví své země v Izraeli do Jeruzaléma. Podle agentury AFP to ve čtvrtek v rozhovoru poskytnutém místní televizní stanici Antena 3 řekl předseda vládních sociálních demokratů Liviu Dragnea. Americký prezident Donald Trump oznámil už loni v…

Bývalý prezident Rumunska obžalován ze zločinů proti lidskosti

17.04. 17:42

Bukurešť - Rumunská prokuratura obžalovala bývalého prezidenta Iona Ilieska ze zločinů proti lidskosti. Ty má podle žalobců na svědomí kvůli úloze, kterou sehrál během protikomunistického povstání v zemi v roce 1989.

Epidemie spalniček? V Rumunsku zemřelo už 46 lidí, zatím poslední je neočkované nemluvně

06.04. 21:26

Bukurešť - V Rumunsku si za uplynulý rok epidemie spalniček vyžádala 46 obětí. Poslední z nich je devítiměsíční nemluvně. Celosvětově jsou spalničky velmi častým onemocněním a jednou z nejčastějších příčin úmrtí dětí do pěti let.

Američtí vojáci dostali v Rumunsku pokutu kvůli výtržnosti v baru

03.04. 08:01

Bukurešť - Pět amerických námořních pěšáků dostalo od rumunských úřadů pokutu 3300 leí (18.000 Kč). Důvodem je výtržnost v jednom nočním baru.

Prokurátor chce rumunského exprezidenta Iliescua stíhat za zločiny proti lidskosti

02.04. 19:02

Bukurešť - Rumunský generální prokurátor požádal dnes prezidenta Klause Iohannise, aby schválil trestní stíhání bývalého prezidenta Iona Ilieska a premiéra Petreho Romana kvůli podezření ze spáchání zločinů proti lidskosti. 

Rumunsko možná uzákoní registrované partnerství homosexuálů

26.03. 20:11

Bukurešť - Rumunská vláda zvažuje, zda uzákonit registrované partnerství homosexuálů. Podle agentury AP to dnes naznačil lídr vládní Sociálnědemokratické strany (PSD) Liviu Dragnea.

Oficiálně jsem mrtev, přestože žiji, zlobí se muž. Soud odmítl zneplatnit jeho úmrtní list

17.03. 15:02

Bukurešť - Rumunský kuchař Constantin Reliu strávil přes 20 let v Turecku. Když se letos v lednu vrátil do vlasti, zjistil, že ho jeho manželka v nepřítomnosti nechala prohlásit za mrtvého. Domnívala se prý, že zahynul při zemětřesení. Rumun (63) nyní bojuje s úřady a soudy. Zatím marně.

Turecko za jeden týden zadrželo 5371 migrantů, chtěli proniknout do EU

12.03. 17:12

Ankara/Bukurešť - Turecko minulý týden zadrželo 5371 migrantů, kteří se chtěli nelegálně dostat do země, případně překročit hranice s Evropskou unií. Velký zátah na pašeráky uprchlíků má za sebou Rumunsko.

Vydání Slováků podezřelých z vraždy na Písecku by mohlo být v řádu dnů

03.02. 13:12

Praha - Dvojice ze Slovenska, která je podezřelá z dvojnásobné vraždy na Písecku, by měla být předána ČR do deseti dnů od kladného rozhodnutí rumunských orgánů. Lhůta může být ovšem prodloužena, pokud předání brání neovlivnitelné okolnosti.

Rumuni opět vyšli do ulic, tisíce lidí protestovaly proti reformě justice

20.01. 22:16

Bukurešť - Přes 10 tisíc lidí dnes v Rumunsku protestovalo proti novým zákonům, které schválil parlament a které podle kritiků ztíží trestání zločinů, zejména korupce.

Zemřel poslední rumunský král Michal I., byl bratrancem britské královny Alžběty

05.12. 14:54

Ženeva - Ve Švýcarsku dnes zemřel poslední rumunský král Michal I., bylo mu 96 let. Monarcha žijící v exilu trpěl rakovinou a loni se stáhl do ústraní.

Lidé v Rumunsku se bouří proti reformě justice, do ulic vyšly desítky tisíc lidí

26.11. 22:18

Bukurešť - Desetitisíce lidí po celém Rumunsku dnes demonstrovaly proti plánované reformě, která podle kritiků podrobí justici politikům. Protestní akce se obešly bez větších incidentů, podle agentury APA došlo jen ke slovním potyčkám s policií. Organizace Transparency International řadí Rumunsko k…

Silná bouře a vítr si v Rumunsku vyžádaly pět mrtvých a asi 30 zraněných

17.09. 19:51

Bukurešť - Západ Rumunska dnes zasáhla prudká bouře s rychlostí větru až 100 kilometrů za hodinu. Zahynulo nejméně pě lidí a 30 bylo zraněno.

Němečtí ministři odmítají vstup Rumunů a Bulharů do Schengenu

16.09. 20:11

Nerlín - Němečtí zemští ministři vnitra na rozdíl od Bruselu odmítají plán na rychlé zapojení Rumunska a Bulharska do schengenského prostoru volného pohybu.

Jucker chce, aby Rumunsko a Bulharsko rychle vstoupily Schengenu

13.09. 13:19

Štrasburk - Rumunsko a Bulharsko by podle šéfa Evropské komise mělo urychleně vstoupit do Schengenu. Pomohlo by to zlepšení ochrany vnější hranice Evropské unie, míní Jean-Claude Juncker. Chce také vstup zemí Západního Balkánu do EU.

Rumunská pobřežní stráž zachránila z moře 153 migrantů

13.09. 09:53

Bukurešť - Rumunská pobřežní stráž zachránila v Černém moři 153 migrantů včetně 53 dětí. Jejich loď se dostala do potíží kvůli silnému větru a vysokým vlnám.

Uprchlíci mají novou trasu, kudy se chtějí dostat do EU

04.09. 08:49

Bukurešť - Rumunská pohraniční stráž zpozorovala v neděli východně od černomořského přístavu Midia rybářskou loď. Na její palubě bylo 87 uprchlíků.

Rumunská policie střílela na dvě auta s migranty, snažila se je zastavit

28.08. 16:56

Bukurešť - Rumunská pohraniční policie zastavila dvě auta s 12 migranty, která na rumunské území pronikla ilegálně ze Srbska. Při incidentu se střílelo, dva uprchlíci podle DPA utrpěli zranění.

Rumunsko by v roce 2022 mohlo přijmout euro, říká šéf tamní diplomacie

28.08. 14:07

Varšava - Eurozóna má 19 členů, přičemž naposledy se k ní v roce 2015 připojila Litva. Dnes se objevila informace, že by Rumunsko mohlo přijmout euro v roce 2022, do té doby se ale musejí zvýšit příjmy nejchudších obyvatel.

V Rumunsku se uskutečnily protesty proti navržené justiční reformě

27.08. 22:32

Bukurešť - V Bukurešti i v dalších rumunských městech protestovaly proti navrhované reformě soudního systému stovky demonstrantů. Plánované změny budí obavy z možného oslabení boje proti korupci v balkánské zemi. 

reklama
Fotogalerie