Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Otázka migrantů v Česku zastínila důležitý problém. Prý za něj může Zeman

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Terčem nevraživosti mnoha Čechů se v posledních měsících stali migranti, kteří tak přebrali bezútěšnou roli Romů. Předseda nevládní organizace Společenství Romů na Moravě Karel Holomek ale upozorňuje, že jelikož se u nás migranti ve velké míře neobjevují, do popředí se opět dostávají právě Romové. A za nenávistí k nim stojí prý prezident Miloš Zeman.

V úterý 18. října došlo v pizzerii v Žatci za zcela jasných okolností k usmrcení mladého Roma. Podle Holomka je na celém případu nejzávažnější fakt, že "banální obtěžování hostů a personálu restaurace" skončilo smrtí.

"V době, kdy tento člověk již ležel na zemi, skupina asi 4 lidí do něj brutálně kopala a pravděpodobně jeden kop do oblasti krku byl smrtelný. Jaká nenávist musela v těch lidech být, že vyústila v tak brutální a nelidské chování," popisuje Holomek.

Podle něj není pochyb, že v podtónu této brutality bylo vybíjení si hluboké a neukojené nenávisti vůči příslušníku jiné skupiny obyvatelstva než té pravé české. Incident by totiž podle něj v případě jiného „obtížisty" skončil maximálně vyhazovem bez další úhony.

"Jak se ale mohlo stát, že v průběhu let – a až za budování demokratické a někdy říkáme, že i humánní společnosti, došly věci až do takové nelidské brutality? Smutnou pravdou zůstává ukázka toho, jak dokážeme být vůči sobě nenávistní. Jasně! K takovým případům usmrcení Romů v minulosti došlo již několikrát, ale nikdy ne za okolností, které vyvolaly veřejný vztek dovršený smrtí," podotkl na blogu na aktualne.cz a dodal, že jednu dobu usoudil, že nyní muslimové přebrali roli Romů v obecném sdílení nenávisti a Romové si tak mohli chvíli oddechnout. "Migranti ani muslimové se tu neobjevili, tak jsou na pořadu opět Romové?" ptá se nyní.

"Jestliže kdokoliv dává do společnosti signály o nebezpečných migrantech, muslimech, jedněmi ústy do stejné řady řadí i ty, kteří jsou jiní a mohli by také být nebezpeční: Romové. Místo kultivace vzájemných vztahů občanstva, které tu žije pospolu už hezkou řádku let, zasévání nesváru a nenávisti. Všichni zažíváme to, co by před nějakými deseti léty bylo považováno za nechutné a při nejmenším nemístné. Dnes norma a nikomu to příliš nevadí," dodal.

V čele těch, kteří v tomto směru udávají "nechutný tón", podle něj stojí prezident Miloš Zeman. "Těch přešlapů právě vůči Romům měl už přespříliš, kromě jiného. To není jen neškodná rétorika z úst někoho, kdo je slyšen a viděn. To je návod: vše je dovoleno! Dnes jsem byl svědkem jakési pietní akce za mrtvého Miroslava Demetera , tak se ten nešťastný člověk jmenuje, za jeho děti a rodinu v brněnském středisku Drom (Cesta). Sešlo se tu snad 150 lidí, z 90 % Romů: přiměřený akt vzájemné solidarity," podotkl.

"Kdyby takhle houfně Romové dokázali vyjádřit svůj názor v klidu a spontánně při jiných příležitostech, považoval bych to z jejich strany za dobrý, občansky angažovaný postoj. Třeba účastí ve volbách, kdy svým hlasem dají průchod adresně dobré politice a lidem, kteří si zaslouží jejich důvěru. A naopak: zavrhnou ty, kteří si jejich důvěru nezaslouží. Budou mít k tomu brzy příležitost v nastávajících volbách do Sněmovny a volbě prezidenta následně. Snad už by mohli mít jasno v tom, komu dát svůj hlas a komu už v žádném případě ne," uzavřel Holomek.

Témata:  romové Karel Holomek Miloš Zeman

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 14:01

Počet mrtvých v Pásmu Gaz překročil 34 tisíc

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy