Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi jsou chudí, patří do Východního bloku, zní z Rakouska

Česká republika
Česká republika
Foto: Pixabay

Brno - Jak ukázal průzkum vědců a studentů z Masarykovy univerzity provedený ve spolupráci s Vídeňskou univerzitou, Rakušané stále Čechy vnímají jako součást východního bloku.

"Stanovili jsme si tři hlavní mezníky vývoje, pád železné opony, vstup Česka do Evropské unie a vstup do schengenského prostoru. Výzkum jasně ukázal, že největší vliv měl právě pád železné opony," uvedl vedoucí projektu Milan Jeřábek z Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty MU.

Obě strany se navzájem vnímají jako přátelské, Rakušané však Čechy stále vidí jako součást východního bloku a občas pro ně nejsou rovnocennými partnery, vnímají je jako méně bohaté a méně úspěšné. Malou znalost a participaci obyvatel v přeshraničních projektech ukázal výzkum na obou stranách hranice. Tradiční překážkou je jazyková bariéra.

Na otázku, co si lidé žijící v příhraniční oblasti jižní Moravy vybaví, když se řekne Rakousko, většina odpověděla Vídeň. Rakušané mají zase s Českem spojené levné nákupy.

Témata:  Rakousko Češi průzkumy Česká republika

Aktuálně se děje

22. května 2024 21:44

Rusko z vládního webu smazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy