Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pravdoláskaři v USA jsou stejní jako u nás. Klausův muž se tvrdě pustil do kritiků Trumpa

Seminář Institutu Václava Klause: Jan Hus – 600 let od smrti
Seminář Institutu Václava Klause: Jan Hus – 600 let od smrti
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha – V pátek se republikán Donald Trump oficiálně ujal funkce prezidenta Spojených států, jen několik hodin po inauguraci už podepisoval první zákony a¨exekutivní příkazy. Jak poukazuje Filip Šebesta z Institutu Václava Klause, to co inauguraci předcházelo, bylo trochu jiné než v minulosti.

„Předcházela tomu opět o něco vypjatější a emotivnější volební kampaň než kdykoli v minulosti, kterou média a moderní technologie tentokrát, a to již asi definitivně „povýšily“ na druh televizní reality show,“ myslí si Šebesta.

Situaci v USA srovnává s tou českou. „Po celou dobu jsme byli svědky nesmiřitelné kritiky a nenávisti progresivistických liberálů, americké obdoby českých bojovníků za „pravdu a lásku“, kteří v sobě dokázali, podobně jako jejich čeští kolegové, nalézt až neuvěřitelnou míru animální agresivity a nenávisti – ač o sobě rádi mluví jako o hateless people (lidech bez nenávisti, snad mírumilovných). Viděli jsme také – v závěrečné agónii okolo sebe zuřivě kopající – odcházející administrativu, která posunula politickou kulturu opět o něco níž,“ domnívá se.

Připomíná také, že republikán byl v minulých týdnech a měsících často kritizován za své chování. „Donald Trump byl po celou dobu předvolební (i pokračující povolební) kampaně kritizován tu za své hrubiánství, tu za údajnou neúctu k ženám, tu za vysmívání se postiženým, homosexuálům či jakékoli jiné progresivisty zneužívané skupině lidí,“ píše .Trump podle něj záměrně porušoval pokryteckými liberály vymezené a úzkostlivě střežené mantinely politické korektnosti.

„Ostatně snaha o návrat zdravého rozumu a jisté konzervativní uměřenosti do politiky je jedním z jeho nejdůležitějších témat. Donald Trump se rozhodl vzepřít se progresivismu, který se pyšně vysmíval běžným Američanům, ale zároveň požadoval jejich peníze na své aktivity. Progresivismu, který si pro sebe ukradl politiku a veřejnou debatu a znemožnil v ní účast komukoli, kdo by chtěl jen částečně obhajovat cokoli, co se nachází mimo stále úžeji vymezený, politickou korektností definovaný mainstream,“ uvádí.

Trump podle Šebesty vlastně ani neměl jinou možnost. „Zbytnělou krustu politické korektnosti nebylo možné rozbít jinak než právě do jisté míry mediálně antisystémovým chováním. Poslušným vystupováním a čekáním na slovo by Trump s ohledem na vliv a mediální sílu progresivismu ničeho nedosáhl. Bylo třeba se imunizovat od vlivu médií, a to se Trumpovi právě jeho neotřelým způsobem vedení kampaně a vystupováním podařilo. Alespoň voliči to tak pochopili,“ vysvětluje zástupce institutu.

Na jakékoliv hodnocení je ale podle něj ještě brzy. „Donald Trump vzbudil očekávání a zatřásl Amerikou i světem ještě před tím, než vůbec vstoupil do Bílého domu. Buďme ale realisté a počkejme si na jeho reálné kroky,“ dodává Šebesta.

Témata:  Institut Václava Klause Donald Trump USA

Související

Aktuálně se děje

16. května 2025 10:15

Anně Slováčkové (†29) dali sbohem před měsícem. Důležitý člověk řekl, proč chyběl

Uplynul ve čtvrtek měsíc od chvíle, co se v Praze uskutečnilo poslední rozloučení s Aničkou Slováčkovou, statečnou bojovnicí, která v pouhých 29 letech podlehla zákeřné rakovině. K jejím oporám z řad přátel patřil i Milan Peroutka. Známý zpěvák se teď rozhodl poskytnout odpověď na citlivou otázku. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Petr Pavel

Prezident podepsal superdávku. Co se změní?

Prezident Petr Pavel v pátek 16. května stvrdil podpisem dva klíčové zákony, které přinášejí zásadní proměnu systému sociální pomoci v České republice. Nově zavedená tzv. „superdávka“ má nahradit několik dosavadních sociálních příspěvků a sjednotit je do jedné dávky. Cílem změn je zvýšit přehlednost systému, zacílit pomoc efektivněji a omezit administrativní zátěž.