Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Veterináři utratili 17 tisíc kachen na jihu Čech, ode dosud o největší nakažený chov

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Vlachovo Březí - Hasiči s veterináři dnes kvůli ptačí chřipce utratili 17.000 kachen ve Vlachově Březí na Prachaticku. Jde dosud o největší nakažený chov v Česku, farmu PT s.r.o. Obavy z šíření viru H5N8 rostou, Zhruba 6000 hus z jediného šlechtitelského chovu těchto ptáků v Česku je proto v Byňově, části Nových Hradů na Českobudějovicku zavřeno v halách.

V jižních Čechách je šest ohnisek ptačí chřipky. Minulý týden se objevila ve velkochovu v Řitovízi u Blatné na Strakonicku, kam se virus zřejmě dostal z podestýlkové slámy, kterou asi kontaminovaly divoké kachny. Firma přišla vybitím 6500 kachen přibližně o 20 tun masa.

Ve Vlachově Březí jde o komerční chov. "Jsme bohužel nejvíc zasažená oblast v České republice. Tohle je chov, který je velice pečlivě sledován, biologická bezpečnost zde byla dobrá až na tu podestýlku. Je to sláma skladovaná ve vnějším prostředí a nebyla to jejich sláma, přivezli si ji z jiného hospodářství, protože neměli dostatek své, a pravděpodobně došlo ke kontaminaci. Komerční chov, který v současné době zásobuje tržní síť masem z kachen, to odnáší nejvíc," uvedl František Kouba, ředitel jihočeské krajské hygienické stanice.

Hasiči s veterináři vynášeli kachňata z jedné ze tří hal chovu v černých popelnicích, házeli je do modrého kontejneru, kde je utratili pomocí kysličníku uhličitého. Podle Milana Raby, velitele zásahu hasičů, odchytávalo kachňata přímo v hale 12 hasičů, dalších dvanáct bylo připraveno na případné střídání.

Veterináři se dnes ve Vlachově Březí sešli se starosty všech obcí v ochranném pásmu a pásmu dozoru. "Přestává to být legrace. Ať si lidé dávají pozor a uvědomí si, že se to může stát každému z nich. Jsou to živí živočichové a nejsme ve sterilním prostředí, chřipka nás dovede zdecimovat všechny. Děláme všechno pro to, aby to nedopadlo jako před 100 lety španělská chřipka, což bylo něco podobného a zmutovalo to na lidi," řekl Kouba.

Šlechtitelský chov v Byňově má husy v halách

Husy zavřené v halách napájí pracovníci firmy dvakrát za den, krmí je ráno. Přísnější opatření zvolilo Rybářství Nové Hrady hned po prvních dnech, kdy se ptačí chřipka v jižních Čechách objevila.

"Vodní drůbež potřebuje vodu k tomu, aby se oplodnila vejce, nejde ji mít jenom v halách jako hrabavou drůbež. Ač výjimku máme, nechceme riskovat, že bychom o chov přišli nebo by byl částečně zlikvidován, tak máme husy zavřené. Napájíme je a krmíme v halách, aby se k nim nedostali volně žijící ptáci, aby se nekontaminovalo chovné hejno," řekl ředitel společnosti Lubomír  Zvonař.

Novohradské rybářství, jež zaměstnává 48 lidí, patří v Česku k průkopníkům velkochovu hus a kachen. Vznikl začátkem 70. let, dnes je podle Zvonaře jediný svého druhu v Česku. "Ostatní závody je od nás berou na chov," řekl ředitel. Ještě po roce 2000 byl ale chov ztrátový, firma ho dotovala z výnosů za prodej ryb. Z líhně ročně vzejde 50.000 housat a stejný počet kachňat; rybářství chová asi 500 kachen.

Před deseti lety ptačí chřipka tuto společnost minula, nejbližší ohnisko bylo podle Zvonaře poblíž Chlumu u Třeboně. Přesto jim přivodila problémy. "Měli jsme dvě haly plné housat a nikdo je nechtěl kupovat, aby jim je pak veterináři neutratili, zůstalo nám přes 4000 hus," popsal Zvonař.

Témata:  ptačí chřipka Jihočeský kraj

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 14:38

Zklamaná Eva Pavlová. Prezident prozradil, co se dotklo první dámy

Eva Pavlová je jako první dáma velmi aktivní, přesto se před několika týdny stala pro mnoho občanů terčem. Jak už to tak někdy bývá, důvodem byly peníze. Prezident Petr Pavel nyní prozradil, že jeho manželka byla zklamaná z toho, co se kolem její osoby rozpoutalo. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy