Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Veterináři potvrdili v Blatenské rybě další ohnisko ptačí chřipky

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Strakonice - V jižních Čechách potvrdili veterináři další nákazu ptačí chřipkou. Je opět v komerčním chovu firmy Blatenská ryba v Blatné na Strakonicku, v němž je 17.300 kachňat různého stáří a asi 60.000 násadových vajec. Veterináři dnes vytýčili ochranné a dozorové pásmo v okolí obce Koldín na Orlickoústecku, kde v neděli zlikvidovali malochov nakažený virem H5N8.

Firma Blatenská ryba už na konci ledna přišla kvůli nákaze v chovu Řitovíz o 6500 kachen, přibližně o 20 tun masa. Chov v Blatné, kde je nové ohnisko, utratí veterináři v úterý.

"Máme další ohnisko ptačí chřipky, je to zase Blatenská ryba. Tentokrát to bude komplikovanější. Jsou tam výkrmové kachny, těch je přes 3000, pak nějaké zástavové, zastavujeme líheň," řekl ředitel krajské veterinární správy František Kouba. Dodal, že chovů postižených ptačí chřipkou je v Blatné víc. Jde o čtyři haly.

Jednatel společnosti Blatenská ryba Jiří Bláha řekl, že nové ohnisko je přímo v Blatné. Pro firmu znamená chov kachen zhruba třetinu ročního obratu, který byl loni asi 150 milionů korun.

"Na základě zjištění výskytu ptačí chřipky v objektu kachní farmy v Blatné bude zlikvidováno 17.300 kachňat různého stáří a asi 60.000 násadových vajec. Vzhledem k opakovanému zjištění výskytu nákazy v našem chovu a po důkladné úvaze, ale hlavně vzhledem k tomu, že se nezjistila jednoznačná příčina nákazy, bylo rozhodnuto o likvidaci celého chovu kachen u naší firmy, a to i přes značné ekonomické ztráty," řekl ČTK Bláha. Pravděpodobný důvod nákazy, za nějž Bláha označil divoké ptactvo, zejména divoké kachny, jejich přelety a pohyb v přírodě, nedokáže firma ovlivnit.

Veterináři dnes vytýčili ochranné a dozorové pásmo v okolí obce Koldín na Orlickoústecku. "Znamená to zvýšený dozor nad všemi chovy a okamžité hlášení snížení příjmu potravy, úhyny, platí to pro malé i velké chovy," uvedl ředitel Krajské veterinární správy pro Pardubický kraj Josef Boháč.

Veterináři v Koldíně usmrtili asi 40 kusů drůbeže, šlo o slepice, kachny a husy. Obec musí nyní spočítat všechnu drůbež, kterou lidé chovají. Starosta Aleš Zeman ČTK řekl, že před deseti lety se ptačí chřipka do vesnice nedostala, byla pouze v ochranném pásmu. "Počty drůbeže teprve musíme sehnat," uvedl Zeman. Na vesnici chová drůbež dost lidí, dodal.

V tříkilometrovém ochranném pásmu a desetikilometrovém pásmu dozoru musejí majitelé chovy zcela uzavřít, aby zamezili kontaktu s volně žijícími ptáky. V Pardubicích laboratorní testy v pátek potvrdily virus ptačí chřipky u jedné z uhynulých labutí. "Virus přežívá u volně žijících ptáků, když se dostane do kontaktu s domácí drůbeží, pak vznikají tato ohniska," řekl Boháč.

Veterináři dnes v Hlásné Třebani na Berounsku likvidují malochov napadený ptačí chřipkou. Nachází se na kraji vesnice u řeky, nákaza se mohla přenést od divokých kachen, řekl ČTK starosta Vnislav Konvalinka (nez.). Podle Petra Majera ze Státní veterinární správy jde zhruba o 50 kusů, převážně slepic, ale také kachen a hus.

"Je to chovatel, který má zahradu na břehu Berounky, takže to nejspíš přišlo od divokých kachen, kterých je tady v tomto období zrovna hodně," míní starosta. Doufá, že se nákaza už jinde v obci neprojeví. "Kolem řeky už žádní další chovatelé nejsou, jsou spíš dál," dodal.

Témata:  ptačí chřipka

Související

Aktuálně se děje

7. září 2024 9:09

Válku to nerozhodne, reagoval Austin na požadavek ohledně úderů do hloubi Ruska

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy