Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ODS a TOP 09 mají odlišný názor na to, jak by mělo Česko přistupovat k EU po brexitu

Marek Ženíšek, místopředseda strany a poslaneckého klubu /TOP 09/
Marek Ženíšek, místopředseda strany a poslaneckého klubu /TOP 09/
Foto: TOP 09

Praha - Podle TOP 09 a ODS je třeba vyjednat s Británií po jejím nadcházejícím odchodu z Evropské unie co nejlepší vztahy. Obě strany se ale rozcházejí v názoru na to, jak by mělo Česko po brexitu přistupovat k unii.

"Je dobře, ze napříč naším politickým spektrem panuje shoda na dvou prioritách - usnadnit život českých občanů ve Velké Británii a zajistit výhodné podmínky pro naše exportéry. Očekáváme, ze vláda bude tyto priority dodržovat," uvedl první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

"Naše vláda by si měla udělat jasno v tom, jakou EU budeme preferovat a kam by měla ČR v unii patřit. TOP 09 tuto vizi má. Musíme být v jádru unie, nikoli čekat na vedlejší koleji," dodal.

"Nejdůležitější teď ale je, aby EU vyjednala s Velkou Británií co nejlepší podmínky budoucí spolupráce, neboť je to i v našem bytostním zájmu. Na britských ostrovech našla řada českých občanů pracovní uplatnění a především je to pro nás mimořádně důležitý exportní trh. Velká Británie odchází z EU, ale zůstává součástí Evropy," uvedl předseda ODS Petr Fiala.

"Neméně důležité je, aby se brexit stal pro EU příležitostí ke skutečným reformám, jinak nemá do budoucna šanci na životaschopnou existenci. Pro Českou republiku je klíčové, aby toho využila k právnímu a politickému zakotvení svých dlouhodobých zájmů v EU, např. vyjednáním výjimek v některých oblastech společné politiky," míní Fiala. "Oznámení o odchodu Velké Británie z Evropské unie je historický okamžik. Unii poprvé opouští silný a úspěšný člen, což by mělo vést především k důkladné sebereflexi o dalším směřování sedmadvacítky. Je vyloučeno, aby Brusel v dalších letech zneužil brexit k dalšímu utahování šroubů centralizace unie," uvedl na webu ods.cz europoslanec Jan Zahradil.

"Nesdílím představy bruselských elit, že Británii je nutné za její rozhodnutí pokutovat a trestat. V zájmu všech evropských států a zejména České republiky je naopak pokračování co nejtěsnějšího partnerství s Londýnem, zejména v obchodní a bezpečnostní oblasti. Náš export je výrazně orientován na Západ a naše firmy jsou subdodavateli významných vývozců do Británie. Životně důležitá je pro nás také transatlantická vazba, kde bude Spojené království i nadále figurovat jako most mezi Spojenými státy a Evropou," doplnil.

Témata:  Brexit Marek Ženíšek (TOP 09) Petr Fiala EU ODS TOP 09

Související

Aktuálně se děje

8:57

Izraelci posvětili příměří s Hamásem. Netanjahu má ale problém

Boje v Pásmu Gazy se zítra podle všeho zastaví. Izraelská vláda posvětila dohodu o příměří a propuštění rukojmích s palestinským militantním hnutím Hamás. V platnost má vstoupit v neděli. Dva ministři ale hlasovali proti, přičemž varovali premiéra Benjamina Netanjahua, že jejich strany mohou kabinet opustit. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy