Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zeman navštíví Bílý dům i summit NATO. V Číně se znovu setká s prezidentem Si Ťin-pchingem

Čínský prezident Si Ťin-pching
Čínský prezident Si Ťin-pching
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Nový ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák dnes promluvil o cestách prezidenta Miloše Zemana do ciziny. Při návštěvě Číny se opět setká s prezidentem Si Ťin-pchingem a návštěva USA prý ohrožena není.

Do Číny pojede Zeman v květnu. "Máme potvrzeno, že se uskuteční bilaterální schůzka s čínským prezidentem," poznamenal Jindrák. Konat by se měla na začátku Zemanovy návštěvy, poté na ni naváže účast na mezinárodní konferenci o Hedvábné stezce, na které by se měly setkat asi tři desítky hlav států.

Český prezident by měl navštívit Šanghaj a chystá se i další program, který bude mít hlavně ekonomické zaměření. Zeman již v minulosti řekl, že ho do Číny doprovodí podnikatel Petr Kellner.

S účastí velké podnikatelské delegace se počítá i při červnové cestě českého prezidenta do Vietnamu. Spojena bude se zastávkou v kazašské Astaně, kde se Zeman zúčastní otevření Expa 2017. "Delegace by mohla být 120členná," uvedl Jindrák k velkému zájmu podnikatelů.

Ještě v květnu se Zeman zúčastní summitu NATO v Bruselu, který má být spojen s první návštěvnou Donalda Trumpa v Evropě.

S Trumpem by se měl Zeman setkat již na konci dubna v USA. V posledních týdnech se v médiích objevily pochybnosti, zda se schůzka uskuteční. Jindrák odmítl, by byla cesta v ohrožení. Nejedná se podle něj o to, zda návštěva bude či nebude, ale kdy a v jakém formátu. Za ideální scénář Jindrák označil nedávnou návštěvu německé kancléřky Angely Merkelové u Trumpa. Ta nejprve s Trumpem mluvila mezi čtyřma očima, pak se jednání rozšířilo i o další členy delegace.

Témata:  Miloš Zeman Čína Donald Trump Si Ťin-pching 1

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.