Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zeman navštíví Bílý dům i summit NATO. V Číně se znovu setká s prezidentem Si Ťin-pchingem

Čínský prezident Si Ťin-pching
Čínský prezident Si Ťin-pching
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Nový ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák dnes promluvil o cestách prezidenta Miloše Zemana do ciziny. Při návštěvě Číny se opět setká s prezidentem Si Ťin-pchingem a návštěva USA prý ohrožena není.

Do Číny pojede Zeman v květnu. "Máme potvrzeno, že se uskuteční bilaterální schůzka s čínským prezidentem," poznamenal Jindrák. Konat by se měla na začátku Zemanovy návštěvy, poté na ni naváže účast na mezinárodní konferenci o Hedvábné stezce, na které by se měly setkat asi tři desítky hlav států.

Český prezident by měl navštívit Šanghaj a chystá se i další program, který bude mít hlavně ekonomické zaměření. Zeman již v minulosti řekl, že ho do Číny doprovodí podnikatel Petr Kellner.

S účastí velké podnikatelské delegace se počítá i při červnové cestě českého prezidenta do Vietnamu. Spojena bude se zastávkou v kazašské Astaně, kde se Zeman zúčastní otevření Expa 2017. "Delegace by mohla být 120členná," uvedl Jindrák k velkému zájmu podnikatelů.

Ještě v květnu se Zeman zúčastní summitu NATO v Bruselu, který má být spojen s první návštěvnou Donalda Trumpa v Evropě.

S Trumpem by se měl Zeman setkat již na konci dubna v USA. V posledních týdnech se v médiích objevily pochybnosti, zda se schůzka uskuteční. Jindrák odmítl, by byla cesta v ohrožení. Nejedná se podle něj o to, zda návštěva bude či nebude, ale kdy a v jakém formátu. Za ideální scénář Jindrák označil nedávnou návštěvu německé kancléřky Angely Merkelové u Trumpa. Ta nejprve s Trumpem mluvila mezi čtyřma očima, pak se jednání rozšířilo i o další členy delegace.

Témata:  Miloš Zeman Čína Donald Trump Si Ťin-pching 1

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 16:03

USA zavádí nové sankce proti Rusku. Pocítí je celá Evropa

Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky platící za ruský plyn, destabilizovat ruský devizový trh a posílit závislost Ruska na Číně. Na tyto dopady upozorňují ruští ekonomové, píše server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy