Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NKÚ prověří výběr DPH u elektronického obchodování

Daně, ilustrační fotografie
Daně, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad zahájil v dubnu tři kontroly. Zaměří se na správu daně z přidané hodnoty (DPH), hospodaření Národního ústavu duševního zdraví a na peníze na podporu výzkumu.

Cílem kontroly zaměřené na DPH u elektronických obchodů bude mimo jiné posoudit, jak je zákonem daň v těchto případech upravena, jak postupují finanční úřady při jejím výběru a jak jsou účinné kontrolní systémy. Cílem bude také zjistit, zda kontrola vede ke snižování daňových úniků.

"V dříve provedených kontrolních akcích zaměřených na správu daně z přidané hodnoty byla identifikována rizika daňových úniků, ale žádná z těchto kontrol nebyla zaměřena výhradně na elektronické obchodování," sdělil ČTK mluvčí úřadu Václav Kešner.

Při kontrole v roce 2014 NKÚ zjistil, že nové instituty v zákonech v boji proti únikům lepší daně nepřinesly a ročně tak státu unikalo přes 100 miliard korun. V roce 2011 úřad kontroloval správu daně při dovozu zboží ze zemí mimo unii.

Důvod, proč se úřad nyní zaměřil na elektronické obchodování, spočívá v tom, že poskytovatelé elektronických služeb mají sídlo v zahraničí. V Česku pak uskutečňují obchody, u nichž DPH podléhá českým daňovým předpisům. "Z hlediska správců daně je obtížné se o těchto transakcích dozvědět, identifikovat zahraniční poskytovatele a v neposlední řadě zajistit řádný výběr DPH," uvedl mluvčí.

V ČR je přes 36.000 e-shopů a zákazníci v nich loni utratili 98 miliard korun. Meziročně šlo o pětinový nárůst.

Témata:  NKÚ (Nejvyšší kontrolní úřad) daně

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 9:48

Bruce Willis už nepotřebuje slova. Spekuluje se o zhoršení zdravotního stavu

Bruce Willis v březnu oslavil 70. narozeniny, ale žádného dárku ve formě zlepšení zdravotního stavu se nedočkal. Naopak, ze Spojených států amerických přicházejí zprávy o tom, že se mělo hollywoodskému herci přitížit. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Evropská unie

Komentář

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.