Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko si na Staroměstské radnici připomnělo Pražské povstání

Milan Štěch /ČSSD/, předseda Senátu
Milan Štěch /ČSSD/, předseda Senátu
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Česko si dnes připomíná 72 let od Pražského povstání, během nějž v roce 1945 padlo podle zpřesněných údajů Vojenského historického ústavu téměř 3000 lidí. Primátorka Adriana Krnáčová při pietě na Staromětsksé radnici vyjádřila lítost nad zmařenými životy.

Podle historiků není seznam mrtvých úplný, protože řadu obětí, především mimopražských bojovníků, se nepodařilo identifikovat. Smrt obránců Prahy připomínají po hlavním městě desítky pomníků a pamětních desek.

"Pražané bojovali proti Němcům a nečekali, až je někdo osvobodí. Jejich oběť není marná, k prokázání odvahy v nepříznivých dobách není nutné udělat ty největší činy, ale vždy se musí bojovat se zlem," uvedla Krnáčová.

"Dnes si připomínáme ty, kteří v květnu 1945 vzali do ruky zbraň a statečně bojali za naši zemi a za její obnovu. Nebyli to jen ti, kteří v boji položili své životy, ale i ti, kteří jim v boji pomáhali jako takzvané spojky. Riskovali všichni," uvedl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Podle něj měla v bojích o svobodu svou roli i Staroměstská radnice, kterou chtěli Němci srovnat se zemí. "Kdyby k povstání nedošlo, Praha by dopadla mnohem hůř," uvedl.

Témata:  II. světová válka Praha osvobození ČSR Milan Štěch

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.