Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak poznat pravý kaviár? Čeští a japonští vědci nabízí jasnou odpověď

Prodej ryb
Prodej ryb
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

České Budějovice - Kaviár je nejdražším živočišným produktem, často se ale stává předmětem podvodů. Jak tedy poznat ten pravý? Na to přišli čeští a japonští vědci.

Až dosud neexistoval jednoduchý způsob, který by originál od náhražky spolehlivě odlišil. Společný výzkum vědců z Fakulty rybářství a ochrany vod ve Vodňanech a Fakulty rybářských věd Univerzity Hokkaidó v Hakodate přinesl metodu, která to umožňuje. Experti identifikovali specifické znaky v genomu vyzy velké (běluga), která produkuje nejhodnotnější kaviár.

Umělé chovy jeseterů byly původně zaměřeny na návrat těchto ryb do přírody, v poslední době se ale stále více věnují produkci kaviáru.

"Kaviár je kromě čistých druhů jeseterů produkován i z jejich hybridů, mezi kterými je nejpoužívanější bestěr. Pro rozpoznání méně hodnotného kaviárů hybridů od pravého kaviáru je nutná analýza DNA a druhová identifikace, která vyžaduje odpovídající molekulární metody," říká Miloš Havelka, jenž se zabývá výzkumem jeseterovitých ryb.

"Identifikoval jsem specifické znaky v genomu vyzy velké a jesetera malého, na jejichž základě jsem následně vytvořil jednoduchou metodu umožňující rozpoznání jedinců vyzy velké, jesetera malého a bestěra. Metoda spolehlivě funguje i pro určení druhového původu kaviáru a pro analýzu je potřeba pouze jedna jediná jikra," dodal Havelka.

Jelikož je nová metoda velice jednoduchá, může být snadno použitelná napříč laboratořemi i v méně rozvinutých zemích, doplnila za Fakultu rybářství Klára Pirochová.

Témata:  ryby vědci Japonsko

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 16:03

USA zavádí nové sankce proti Rusku. Pocítí je celá Evropa

Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky platící za ruský plyn, destabilizovat ruský devizový trh a posílit závislost Ruska na Číně. Na tyto dopady upozorňují ruští ekonomové, píše server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy