Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Víc Čechů v mezinárodních organizacích? Ministerstvo zahraniční tvoří strategii, jak toho dosáhnout

Ministerstvo zahraničních věcí
Ministerstvo zahraničních věcí
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Ministerstvo zahraničních věcí by si přálo, aby více českých občanů působilo v mezinárodních organizacích. Česko je podle ministerstva v mezinárodních organizacích, jejichž je členem, dlouhodobě nedostatečně zastoupeno.

Ministerstvo vypracovalo strategii, kterou chce předložit na příštím jednání vlády. Cílem strategie je poskytnout zájemcům o místa kvalitnější odbornou přípravu a lépe ji koordinovat.

Materiál počítá například se zřízením funkce vládního zmocněnce pro mezinárodní organizace. Navrhoval by ho ministr Zaorálek. "Předpokládaný termín jmenování je k 1. říjnu 2017," sdělilo ČTK tiskové oddělení ministerstva. Kandidát bude z řad státních zaměstnanců. Úřad v návrhu strategie poukazuje na to, že podíl českých občanů mezi zaměstnanci jednotlivých organizací neodpovídá podílu České republiky na jejich rozpočtu. 

Jednou z nejvyšších položek za rok 2016 byl příspěvek do rozpočtu OSN. Česko do něj poskytlo celkem 798 milionů korun, což je podle výpočtu MZV 0,32 procenta z celkového součtu příspěvků všech členských zení. Z více než 40.000 zaměstnanců OSN je 51 Čechů, což je podíl kolem 0,12 procenta. Zmocněnec společně s nově zřízenou poradní komisí by měli dohlédnout na to, aby se rozdíly v těchto podílech zmenšovaly.

Slabinou českého zastoupení v mezinárodních organizacích je podle materiálu ministerstva fakt, že jen v minimu případů se Češi dostanou na vyšší manažerské pozice. 

Strategie se zaměřuje na 21 organizací, které jsou prioritní z hlediska zájmů české zahraniční politiky a do nichž zároveň ČR posílá ročně alespoň čtyři miliony korun. V seznamu jsou například OSN nebo NATO.

Témata:  Ministerstvo zahraničních věcí České republiky Lubomír Zaorálek OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.