Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Víc Čechů v mezinárodních organizacích? Ministerstvo zahraniční tvoří strategii, jak toho dosáhnout

Ministerstvo zahraničních věcí
Ministerstvo zahraničních věcí
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Ministerstvo zahraničních věcí by si přálo, aby více českých občanů působilo v mezinárodních organizacích. Česko je podle ministerstva v mezinárodních organizacích, jejichž je členem, dlouhodobě nedostatečně zastoupeno.

Ministerstvo vypracovalo strategii, kterou chce předložit na příštím jednání vlády. Cílem strategie je poskytnout zájemcům o místa kvalitnější odbornou přípravu a lépe ji koordinovat.

Materiál počítá například se zřízením funkce vládního zmocněnce pro mezinárodní organizace. Navrhoval by ho ministr Zaorálek. "Předpokládaný termín jmenování je k 1. říjnu 2017," sdělilo ČTK tiskové oddělení ministerstva. Kandidát bude z řad státních zaměstnanců. Úřad v návrhu strategie poukazuje na to, že podíl českých občanů mezi zaměstnanci jednotlivých organizací neodpovídá podílu České republiky na jejich rozpočtu. 

Jednou z nejvyšších položek za rok 2016 byl příspěvek do rozpočtu OSN. Česko do něj poskytlo celkem 798 milionů korun, což je podle výpočtu MZV 0,32 procenta z celkového součtu příspěvků všech členských zení. Z více než 40.000 zaměstnanců OSN je 51 Čechů, což je podíl kolem 0,12 procenta. Zmocněnec společně s nově zřízenou poradní komisí by měli dohlédnout na to, aby se rozdíly v těchto podílech zmenšovaly.

Slabinou českého zastoupení v mezinárodních organizacích je podle materiálu ministerstva fakt, že jen v minimu případů se Češi dostanou na vyšší manažerské pozice. 

Strategie se zaměřuje na 21 organizací, které jsou prioritní z hlediska zájmů české zahraniční politiky a do nichž zároveň ČR posílá ročně alespoň čtyři miliony korun. V seznamu jsou například OSN nebo NATO.

Témata:  Ministerstvo zahraničních věcí České republiky Lubomír Zaorálek OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.