Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brněnští vědci přišli na to, jak zatočit s nevyléčitelnou chorobou mozku

Mozek, ilustrační foto
Mozek, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Brno - Vědecký tým v Brně vyvinul metodu, kterou chce pomoct pacientům s nevyléčitelnou a dědičnou Huntingtonovou chorobou. Odborníci úspěšně vyzkoušeli na prasatech takzvanou genovou terapii, jejíž pomocí se snaží oddálit nástup nemoci.

Při Huntingtonově chorobě dochází k poškození nervových buněk v mozku, což se projevuje se záškuby, zapomínáním, ale i demencí. Nemocí trpí zhruba jeden člověk z 10.000, "Zatímco v České republice je jich zhruba tisíc, celosvětově se dá počet pacientů odhadnout na 750.000. Nemoc je dosud považovaná za nevyléčitelnou, a proto jakýkoliv krok směrem k nalezení cesty vyléčení nebo oddálení může mít vliv na velký počet pacientů a jejich rodin," sdělil ředitel svatoanenské nemocnice Martin Pavlík.

"Vzhledem k tomu, že je to neurodegenerativní onemocnění, dochází postupně k poškozování nervové tkáně u pacienta, za což je zodpovědný změněný, zmutovaný gen. A právě ten se snažím umlčet cestou genové terapie," vysvětil jeden z hlavních operatérů Jan Chrastina z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Experimenty trvaly dva týdny. Uskutečnily se na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a spolupracovali na nich odborníci z různých zařízení. Cílem bylo ověřit bezpečnost a účinnost genové terapie.

Vědci metodu testovali na miniaturních prasatech, doplnil další člen týmu Roman Liščák z Nemocnice Na Homolce v Praze. "Demonstrovali jsme na nich situaci, kdy nemocnému genovou terapii podáme. Druh viru se prasatům píchá do těch částí mozků, které jsou nemocí nejvíce postižené. Potom prostřednictvím magnetické rezonance sledujeme a kontrolujeme, zda enzymy produkt mutovaného genu rozloží," uvedl Liščák. Podle něj byly experimenty úspěšné a potvrdily bezpečnost a účinnost léčby.

Témata:  nemoc vědci zdraví mozek

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 20:01

Co dává světu Česko? Učí ho pít pivo, píše prestižní server

Už šest let Česká republika tiše rozjíždí vlastní formu "pivní diplomacie" – státní program, který si klade za cíl šířit českou pivní kulturu do světa tím nejpříjemnějším způsobem: přímou zkušeností se zlatavým mokem. Každý rok zve zahraniční sládky z USA, Kanady a nově i Austrálie, aby strávili několik dní v českých pivovarech, na chmelnicích, v hospodách i v kurzech čepování, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.