Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rath opět neuspěl, Bradáčová se mu omlouvat nemusí

Lenka Bradáčová, od 30. července 2012 vrchní státní zástupkyně v Praze.
Lenka Bradáčová, od 30. července 2012 vrchní státní zástupkyně v Praze.
Foto: Reprofoto TV Nova

Brno - David Rath, který se marně domáhal omluvy od pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, neuspěl ani s dovoláním k Nejvyššímu soudu (NS).

Bradáčová loni v lednu v pořadu České televize Otázky Václava Moravce označila Rathův občanskoprávní spor se státním zástupcem Petrem Jirátem za obstrukci v korupční kauze kolem bývalého hejtmana. Rath se domáhal toho, aby se Bradáčová omluvila jemu i všem, které svým vyjádřením uvedla v omyl.

Obvodní soud pro Prahu 4 loni v červnu rozhodl, že výrok o obstrukci nebyl skutkovým tvrzením, ale pouze hodnotícím postojem. Dle soudu má navíc Rath jako veřejná osoba snížené právo na ochranu osobnosti.

Rathova právnička kritizovala formální i obsahové nedostatky rozhodnutí obvodního soudu. Odvolací Městský soud v Praze přidal ovšem jen další argument ve prospěch Bradáčové - nevystupovala jako soukromá osoba, vyjadřovala se v rámci své funkce. "Jednoznačně a evidentně měly být výroky přičteny státu, respektive vrchnímu státnímu zastupitelství," řekl loni předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad.

S Jirátem vede Rath spor kvůli žalobcovu vyjádření pro média, že Rath někde ukrývá stovky milionů korun. Bradáčová v České televizi vysvětlovala, že právě proto Jiráta nepožádala, aby si vzal Rathovu korupční kauzu na starost i u odvolacího soudu.

Rath byl loni nepravomocně odsouzen za přijímání úplatků k trestu 8,5 roku vězení. Rozsudek zrušil pražský vrchní soud kvůli výhradám k odposlechům. NS naopak konstatoval, že odposlechy jsou jako důkaz použitelné. Znovu bude rozhodovat Krajský soud v Praze.

Témata:  David Rath 1 Lenka Bradáčová Nejvyšší soud

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 16:03

USA zavádí nové sankce proti Rusku. Pocítí je celá Evropa

Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky platící za ruský plyn, destabilizovat ruský devizový trh a posílit závislost Ruska na Číně. Na tyto dopady upozorňují ruští ekonomové, píše server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy