Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kolaps rozhovorů o německé vládě je špatný, zní z Nizozemí

Nizozemí
Nizozemí
Foto: Pixabay

Brusel/Berlín - V noci na dnešek ztroskotala po čtyřech týdnech jednání mezi konzervativní CDU/CSU německé kancléřky Angely Merkelové, Zelenými a svobodnými demokraty (FDP) o vytvoření koalice. Šéf nizozemské diplomacie Halbe Zijlstra to označil na špatnou zprávu pro Evropu.

Zijlstra svá slova pronesl při příchodu na dnešní bruselské jednání ministrů odpovědných za evropskou problematiku. Český účastník schůzky, státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař, doufá ve vznik silné vlády v Německu "raději dříve než později".

Vyloučen teď není konec Merkelové v čele německé vlády či nové volby, jisté je zatím jen to, že formování nové německého kabinetu ještě nějakou dobu potrvá.

Nizozemský ministr Zijlstra je toho názoru, že nové volby by měly být až tou poslední možností. "Strany mohou znovu promyslet své postoje a možná se v nějaké chvíli k rozhovorům vrátit," řekl.

Podobnou připomínku měl při příchodu na dnešní jednání v Bruselu i Zijlstrův belgický kolega Didier Reynders. "Je mnoho zemí, kde je třeba formovat koalice. A někdy to trvá řadu dní, týdnů i měsíců. V Belgii máme tuto tradici, také to někdy trvá hodně dlouho," podotkl. Německý státní tajemník pro evropské záležitosti Michael Roth v Bruselu poznamenal, že krach rozhovorů je "výjimečnou situací", a nechtěl spekulovat o dalším vývoji.

O ukončení rozhovorů bude dnes šéfka CDU informovat prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera. Sejít by se s ním podle německých médií měla v pozdním dopoledni. Steinmeier, který nyní sehraje důležitou roli, protože právě on navrhne parlamentu kandidáta na kancléře, kvůli aktuální politické situaci odložil plánovanou návštěvu Severního Porýní-Vestfálska. Zrušeno bylo také na dnešek chystané jednání Merkelové s nizozemským premiérem Markem Ruttem.

Témata:  Nizozemí Angela Merkelová Německo

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.