Praha - Komunikace na sociálních sítích pomáhá cizincům seznámit se s českými zákony i najít lékaře. Komunity, které se usídlili v českých městech, v uzavřených online fórech debatují také o tom, kam zajít na večeři nebo dětské hřiště.
"Když jsem zjistila, že jsem těhotná, tak jsem se přidala do skupiny, kde spolu komunikují budoucí rodiče i ti, kdo už mají malé děti. Našla jsem tam spoustu příspěvků s různými radami a tipy, ale hlavně jsem se dostala do kontaktu s dalšími nastávajícími maminkami tady v Praze," uvedla mladá žena. "Společně s lidmi, se kterými jsem se díky tomu seznámila, jsme si pak založili i vlastní stránku, kde spolu komunikují mezinárodní rodiny a sdílejí svoje zkušenosti a zážitky," dodala.
Online komunikaci nevyužívají jen rodiče, kteří se potřebují zorientovat v novém prostředí. Nejvíce členů mají skupiny, které jsou zaměřené na obecné rady. Například v těch pražských se virtuálně potkává až 20.000 lidí. V uzavřených komunitách, které vznikají například na sociální síti facebook, se baví o každodenních problémech.
Skupiny mají zpravidla správce, který schvaluje příspěvky od jednotlivých členů. Filtrují se tak zprávy, které nesouvisejí s účelem, pro který jsou skupiny určené. Na takzvanou zeď se tak nedostanou komerční sdělení nebo urážlivé či vulgární zprávy.
Nejčastěji cizinci potřebují poradit s praktickými záležitostmi - shánějí například lékaře nebo úřad, kde se domluví anglicky. Často se také zajímají o fungování registrací u cizinecké policie, zdravotní pojištění, zřizování bankovních účtů nebo třeba živnostenských oprávnění. Dotazy ale směřují také k tipům, jak trávit volný čas, kam vyrazit na výlet nebo do baru.
Témata: Česká republika, internet, cizinci, sociální sítě
Související
17. listopadu 2024 12:35
16. listopadu 2024 9:55
9. listopadu 2024 11:04
27. října 2024 8:37
26. srpna 2024 9:13
20. srpna 2024 16:12