Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cizinci v Česku komunikují na sociálních sítích přes uzavřené skupiny. Co vše tam řeší?

sociální sítě
sociální sítě
Foto: Pixabay

Praha - Komunikace na sociálních sítích pomáhá cizincům seznámit se s českými zákony i najít lékaře. Komunity, které se usídlili v českých městech, v uzavřených online fórech debatují také o tom, kam zajít na večeři nebo dětské hřiště.

"Když jsem zjistila, že jsem těhotná, tak jsem se přidala do skupiny, kde spolu komunikují budoucí rodiče i ti, kdo už mají malé děti. Našla jsem tam spoustu příspěvků s různými radami a tipy, ale hlavně jsem se dostala do kontaktu s dalšími nastávajícími maminkami tady v Praze," uvedla mladá žena. "Společně s lidmi, se kterými jsem se díky tomu seznámila, jsme si pak založili i vlastní stránku, kde spolu komunikují mezinárodní rodiny a sdílejí svoje zkušenosti a zážitky," dodala.

Online komunikaci nevyužívají jen rodiče, kteří se potřebují zorientovat v novém prostředí. Nejvíce členů mají skupiny, které jsou zaměřené na obecné rady. Například v těch pražských se virtuálně potkává až 20.000 lidí. V uzavřených komunitách, které vznikají například na sociální síti facebook, se baví o každodenních problémech.

Skupiny mají zpravidla správce, který schvaluje příspěvky od jednotlivých členů. Filtrují se tak zprávy, které nesouvisejí s účelem, pro který jsou skupiny určené. Na takzvanou zeď se tak nedostanou komerční sdělení nebo urážlivé či vulgární zprávy.

Nejčastěji cizinci potřebují poradit s praktickými záležitostmi - shánějí například lékaře nebo úřad, kde se domluví anglicky. Často se také zajímají o fungování registrací u cizinecké policie, zdravotní pojištění, zřizování bankovních účtů nebo třeba živnostenských oprávnění. Dotazy ale směřují také k tipům, jak trávit volný čas, kam vyrazit na výlet nebo do baru.

Témata:  Česká republika internet cizinci sociální sítě

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.