Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Komentář: Jak se Rusové přepočítali s novičokem a Babiš na tom chtěl vydělat

Andrej Babiš chtěl na partnery zapůsobit jako proevropský politik
Andrej Babiš chtěl na partnery zapůsobit jako proevropský politik
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

KOMENTÁŘ MIROSLAVA HORKÉHO - Zjevná snaha ruské strany rozhádat jednotlivé země Evropské unie a potažmo NATO nevyšla. Místo toho se mluví o historickém semknutí spojeneckých států a rázném jednotném postupu. I když jde o tvrzení přehnané, postup rozhodně hraje do karet českému premiérovi bez důvěry. Andrej Babiš na rozdíl od prezidenta pochopil, že tuto příležitost musí využít i k tomu, aby si upevnil postavení na domácí politické scéně.

Zjevná snaha ruské strany rozhádat jednotlivé země Evropské unie a potažmo NATO nevyšla. Místo toho se mluví o historickém semknutí spojeneckých států a rázném jednotném postupu. I když jde o tvrzení přehnané, postup rozhodně hraje do karet českému premiérovi bez důvěry. Andrej Babiš na rozdíl od prezidenta pochopil, že tuto příležitost musí využít i k tomu, aby si upevnil postavení na domácí politické scéně.

Babiš, který by mezi evropskými politickými špičkami rád budil větší důvěryhodnost, si spočítal, o co se hraje. Na pátečním summitu Evropské unie zastupoval také Slovenskou republiku a pochopil, jak si respekt ostatních vyslouží. Na rozdíl od českého prezidenta Miloše Zemana, který se k otravě bývalého ruského špiona na území Velké Británie látkou novičko nevyjádřil, Babiš rozhodně odmítl ruská nařčení z toho, že by látka mohla pocházet z Česka. Nechce totiž, aby ho čekal podobný osud, jako Zemana. S ním se odmítl setkat i republikán a třetí nejvyšší ústavní činitel Spojených států Paul Ryan (prezident Donald Trump Zemana pro jistotu ignoruje). Zeman je zkrátka pro většinu západních státníků symbolem příklonu Česka na východ, k Rusku a Číně a dávají od něj ruce pryč. Babiš naopak vyzval k rázné akci a odpovědi a ve spolupráci s šéfem diplomacie Martinem Stropnickým se nebrání vyhoštění ruských diplomatů z Prahy.

Samozřejmě, jde o pouhé symbolické gesto (příběhy o tom, jak ruská ambasáda v Praze praská ve švech a koncentruje i značnou část špionů, jsou veřejným tajemstvím) a mnohé toho nezmění, navíc určitě vyvolá protireakci (o hodnotě a přínosu českých ambasadorů v Moskvě ale můžeme spekulovat). I takovéto symbolické gesto však hraje nesmírnou důležitost. Po studené válce jde o jedno z největších semknutí států EU a NATO. Rusko se snažilo celou kauzou vnést právě mezi tyto země chaos a nedůvěru tím, že přisuzovalo původ látky několika zemím (nejhlasitěji Česku a Švédsku), a to bez zjevných důkazů. Andrej Babiš v této diplomatické zkoušce obstál a možná uklidnil i některé hlasy doma, které mu vytýkají spojenectví se Zemanem a euroskepticismus.

K pondělní odvetné akci se kromě Česka připojí také Francie, Nizozemí, Německo, Polsko, Dánsko, Lotyšsko nebo Irsko. Značně zdrženlivě se k celé věci staví například Řecko nebo Itálie, takže jednota rozhodně není stoprocentní. I tak je koordinovaný postup poměrně signifikantní, dá se totiž očekávat, že evropské státy podpoří i americký prezident Donald Trump a dá na doporučení své bezpečnostní rady, aby vyhostil odpovídající podíl ruských diplomatů. A perlička na závěr: Jediný, kdo se vůči Babišovu postupu ohradil, jsou čeští komunisté, s kterými právě Babiš vyjednává o podpoře vlády.

Témata:  Rusko Andrej Babiš komentář EU NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 21:24

Sean „Diddy“ Combs byl uznán vinným ze dvou trestných činů. Většiny obvinění ho soud zprostil

Sean „Diddy“ Combs byl ve středu uznán vinným ze dvou federálních trestných činů přepravy za účelem prostituce, zatímco byl zproštěn nejvážnějších obvinění ze spiknutí za účelem vydírání (RICO) a obchodování s lidmi. Rozhodnutí poroty, které přišlo po týdnech výpovědí a důkazů, znamená částečné vítězství pro hudebního magnáta – avšak s přetrvávajícími právními hrozbami a trvalými dopady na jeho reputaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy