Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko se hádá kvůli žlutému pylu. Může za něj Babiš?

Řepka olejka, ilustrační fotografie
Řepka olejka, ilustrační fotografie
Foto: MiZ, EuroZprávy.cz

Praha - V Česku se objevilo neobvyklé množství pylu, který v některých městech vytváří žlutou pokrývku. Pyl ovšem nepochází z řepky, jak si lidé myslí, ale z borovic a smrků. Letos je totiž jejich silná sezona a množství pylu je proto vyšší než v předchozích letech.

Jsou to právě jehličnany, které v několikaletých cyklech produkují velké množství pylu, který se šíří vzduchem. Že nejde o pyl z řepky potvrdil serveru IRozhlas.cz alergolog Ondřej Rybníček z brněnské Fakultní nemocnice.

„Je to úplná blbost. Říká se tomu sírový sediment, i když to se sírou nemá nic společného, a způsobují to jehličnany - borovice a smrky. Ty dělají žlutou pokrývku, řepka nelétá, její pyl je těžký a lepkavý, aby se mohl nalepit třeba na čmeláka," řekl serveru alergolog.

Množství pylu v ovzduší je enomrní i kvůli slunečnému počasí. Kdyby zapršelo, situace by se zlepšila. „Sezona břízy díky dešti letos nebyla tak hrozná, jak se dalo předpokládat. Nyní ale nepršelo, takže se pyl snáze uvolňuje, a když fouká vítr, tak se uvolňuje ještě lépe a dostává se dál od zdroje," dodal Rybníček.

Ten také uvedl, že by se situace měla zlepšovat. Sezona břízi pomalu končí, i když budou chvíli zlobit duby a nastávající sezona trav a to obrovské množství pylu je záležitostí asi osmi až deseti dnů, které už skoro uplynuly.

Ne všichni jsou ale s vysvětlením pylového smogu nad Českem spokojeni. „Ne, rozhodně netvrdíme, že všechen pyl pochází z řepky. Článek který se objevil na iDNES.cz, zpravodajském serveru, který patří do stejného holdingu, jako firmy zpracovávající řepku, je ale čistá a účelová manipulace.

Jasně, celé Česko je žluté. Ale není to řepka, je to pyl z borovic a smrků. S řepkou to nemá vůbec nic společného. K řepce jeden možná překvapivý fakt: z celkové úrody řepky v ČR vypěstuje moje bývalá firma jenom 5 %. Ano, pouze 5 %.https://t.co/zRDEfzrWj7

— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 1. května 2018

Jak potvrdila imunoložka Jitka Petanová z Ústavu imunologie a mikrobiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze pro Česká televize, řepka je agresivní alergen. Jediné štěstí je, že její velký a těžký pyl se nešíří na velké vzdálenosti," píše se na Facebookové stránce Za českou krajinu bez řepky.

Na „pylovou situaci" reagoval na twitteru Andrej Babiš. „Jasně, celé Česko je žluté. Ale není to řepka, je to pyl z borovic a smrků. S řepkou to nemá vůbec nic společného. K řepce jeden možná překvapivý fakt: z celkové úrody řepky v ČR vypěstuje moje bývalá firma jenom 5 %. Ano, pouze 5 %," píše se v Babišově profilu.

Na sociálních sítích se také diskutovalo o širých lánech řepky, jejíž žluté květy jsou nyní vidět. „Já tedy nevím, ale v mé bublině se debatovalo především o tom, že právě nyní, když řepka kvete, je nejvíce vidět, jaké ohromné a nesmyslné plochy řepka zabírá na úkor ostatních plodin a že jsou na ni používány pesticidy a neonikotinoidy v příliš velkém množství," napsal Milan Popelka na Twitter

Pravdou je, že podle statistického úřadu se řepka v posledních dvou letech pěstuje na čtyřech stech tisíci hektarech. Řepka podle Eurostatu pokrývá 13,6 procenta oseté plochy v Česku. V okolních zemích se však řepky pěstuje méně.

Ve Slovensku a Polsku jsou to 8,8 procenta, v případě Maďarska 5 procent, u Německa je to 3,5 procenta a Rakousko 2,8 procent. Naopak větší podíl pěstované řepky než u Česka má Estonsko, kde jde o 13,6 procenta oseté plochy.

Řepka se v Česku pěstuje pro produkci potravinářského oleje, ale hlavně jako biopalivo, které se přidává do pohonných hmot. Zemědělské podniky, Agrofert nevyjímaje, dostávají na produkci žluté rostliny státní podporu.

Témata:  řepka olejka zemědělci Andrej Babiš počasí

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.