Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

U chrámu Cyrila a Metoděje uctívají lidé památku parašutistů. Před 74 lety tam padli

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Vojenský historický ústav

Praha - Přesně před 74 lety padli v kryptě pravoslavného chrámu Cyrila a Metoděje v Praze vojáci, mezi nimiž byla i dvojice atentátníků na Reinharda Heydricha. Dnes dopoledne se konal pietní akt, který připomněl jejich hrdinství.

"Nevzdáme se. Nikdy. Jsme Češi." To byla poslední slova parašutistů, která zazněla z krypty českého pravoslavného katedrálního chrámu sv. Cyrila a Metoděje, kde se bránilo sedm československých parašutistů západní armády proti 700 německým vojákům 18.června 1942.

Vzpomínkové akce a bohoslužby za zemřelé se dnes zúčastnily desítky lidí. "Každý národ, každý stát se identifikuje s nějakými symboly, ať už jsou to symboly státnosti, ať už jsou to hrdinové. Tohle bezpochyby hrdinové jsou. Ta součinnost mezi určitou odvahou a zároveň i obětí je to, co je výzva do dalších let. Protože oběť nám tu teď chybí," řekl ČTK vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Resslovu ulici, v níž chrám stojí, policie uzavřela. Prostor před kostelem zaplnily desítky lidí. Za zvuků vojenské hudby položili věnce k pamětní desce zástupci vlády, Hradu, Parlamentu či veteránů. Květiny se stuhami v národních barvách měli s sebou i přihlížející, mezi nimi nechyběli třeba chrudimští výsadkáři. "Všichni dnes vědí, kdy je svatého Valentýna nebo Halloween. Tohle datum ale neznají," posteskl si jeden z nich.

Atentát na Heydricha považují historici za největší protinacistický odbojový čin v Evropě. Spáchali ho 27. května 1942 Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Dalších pět parašutistů se podílelo na přípravě, nebo chystali atentát na protektorátního ministra školství či měli za úkol dělat sabotážní akce. Po atentátu pravoslavná církev poskytla mužům útočiště v cyrilometodějském chrámu. Po vyzrazení kostel obklíčilo několik stovek vojáků wehrmachtu, příslušníků SS a policistů. Sedm Čechoslováků se nevzdalo, s přesilou bojovalo šest hodin.

Před chrámem dnes zazněla nejprve slovenská, pak i česká hymna. Následovala bohoslužba za zemřelé. Účastníci si poté prohlédli kryptu. V ní jsou busty sedmi parašutistů - vedle Gabčíka a Kubiše i Josefa Valčíka, Jana Hrubého, Josefa Bublíka, Jaroslava Švarce a jejich velitele Adolfa Opálky. Přes různé země se dostali po Mnichovu do britské armády. Všichni se přihlásili k účasti na operacích ve vlasti dobrovolně s mizivou nadějí na přežití.

Po atentátu, který byl cílem operace Anthropoid, nastal teror a masové popravy. Vrcholem hedrichiády bylo v červnu 1942 vyhlazení Lidic a Ležáků.

Témata:  II. světová válka historie Pavel Bělobrádek

Aktuálně se děje

27. dubna 2024 19:39

26. dubna 2024 21:50

Biden poprvé deklaroval, že chce debatovat s Trumpem

Listopadovým prezidentským volbám v USA by měly předcházet předvolební duely obou kandidátů. Úřadující prezident Joe Biden se v pátek jasně vyjádřil, že nejpozději na podzim je ochoten debatovat s republikánským vyzyvatelem a svým předchůdcem Donaldem Trumpem, informovala AP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy