Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

U chrámu Cyrila a Metoděje uctívají lidé památku parašutistů. Před 74 lety tam padli

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Vojenský historický ústav

Praha - Přesně před 74 lety padli v kryptě pravoslavného chrámu Cyrila a Metoděje v Praze vojáci, mezi nimiž byla i dvojice atentátníků na Reinharda Heydricha. Dnes dopoledne se konal pietní akt, který připomněl jejich hrdinství.

"Nevzdáme se. Nikdy. Jsme Češi." To byla poslední slova parašutistů, která zazněla z krypty českého pravoslavného katedrálního chrámu sv. Cyrila a Metoděje, kde se bránilo sedm československých parašutistů západní armády proti 700 německým vojákům 18.června 1942.

Vzpomínkové akce a bohoslužby za zemřelé se dnes zúčastnily desítky lidí. "Každý národ, každý stát se identifikuje s nějakými symboly, ať už jsou to symboly státnosti, ať už jsou to hrdinové. Tohle bezpochyby hrdinové jsou. Ta součinnost mezi určitou odvahou a zároveň i obětí je to, co je výzva do dalších let. Protože oběť nám tu teď chybí," řekl ČTK vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Resslovu ulici, v níž chrám stojí, policie uzavřela. Prostor před kostelem zaplnily desítky lidí. Za zvuků vojenské hudby položili věnce k pamětní desce zástupci vlády, Hradu, Parlamentu či veteránů. Květiny se stuhami v národních barvách měli s sebou i přihlížející, mezi nimi nechyběli třeba chrudimští výsadkáři. "Všichni dnes vědí, kdy je svatého Valentýna nebo Halloween. Tohle datum ale neznají," posteskl si jeden z nich.

Atentát na Heydricha považují historici za největší protinacistický odbojový čin v Evropě. Spáchali ho 27. května 1942 Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Dalších pět parašutistů se podílelo na přípravě, nebo chystali atentát na protektorátního ministra školství či měli za úkol dělat sabotážní akce. Po atentátu pravoslavná církev poskytla mužům útočiště v cyrilometodějském chrámu. Po vyzrazení kostel obklíčilo několik stovek vojáků wehrmachtu, příslušníků SS a policistů. Sedm Čechoslováků se nevzdalo, s přesilou bojovalo šest hodin.

Před chrámem dnes zazněla nejprve slovenská, pak i česká hymna. Následovala bohoslužba za zemřelé. Účastníci si poté prohlédli kryptu. V ní jsou busty sedmi parašutistů - vedle Gabčíka a Kubiše i Josefa Valčíka, Jana Hrubého, Josefa Bublíka, Jaroslava Švarce a jejich velitele Adolfa Opálky. Přes různé země se dostali po Mnichovu do britské armády. Všichni se přihlásili k účasti na operacích ve vlasti dobrovolně s mizivou nadějí na přežití.

Po atentátu, který byl cílem operace Anthropoid, nastal teror a masové popravy. Vrcholem hedrichiády bylo v červnu 1942 vyhlazení Lidic a Ležáků.

Témata:  II. světová válka historie Pavel Bělobrádek

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy