reklama

Bartoš uvedl, že se s prezidentem měl setkat už před Vánocemi, schůzka ale musela být přeložena na dnešek. Zemana seznámil s DIA, která začne pracovat na začátku dubna, a s kroky, které připravuje pro zlepšení služeb občanům a zefektivnění a zlevnění chodu státu.

"V nejbližší době jde například o e-dokladovku, tedy možnost mít občanku a řidičák bezpečně nahrané v telefonu. Shodli jsme se, že je potřeba konečně pohnout se sdílením dat mezi úřady, což uleví lidem, kteří nebudou muset stopadesátkrát vypisovat stejné údaje do formulářů, ale i úřadům jako takovým," přiblížil vicepremiér.

Se Zemanem probral také dostupnost bydlení, konkrétně připravovaný zákon o podpoře bydlení, či plánované investice do výstavby obecních nájemních bytů a podpory družstevního bydlení.

"Tématem setkání byl i návrh (předsedy poslaneckého klubu Pirátů) Jakuba Michálka na úpravu prezidentských pravomocí. Tedy například, aby musely být milosti spolupodepsané i předsedou vlády. Nebo aby mohl členy České národní banky prezident/ka jmenovat pouze se souhlasem Senátu," dodal Bartoš.

V souvislosti s pravomocemi hlavy státu se podle Bartoše stočila debata i k nedávnému rozhodnutí prezidenta nejmenovat Petra Hladíka (KDU-ČSL) ministrem životního prostředí. Lidovci jeho odmítnutí označili za protiústavní a Hladík se do konce Zemanova mandátu stal na ministerstvu náměstkem. "On citoval ústavní právníky, kteří jeho krok potvrzují," uvedl Bartoš před jednáním vlády. Na téma se ale Zemana explicitně nedoptával.

Podání návrhu na Hladíkovo jmenování oddálila kauza přidělování městských bytů v Brně. Kvůli ní policie zasahovala i v Hladíkově kanceláři, z ničeho jej ale neobvinila. "Je to role premiéra, který ho navrhuje. Já bych chtěl, aby vláda byla pokud možno kompletní a veškeré potenciální kauzy byly vyřešeny. Vždy to vládě dává nějaké stigma a ten ministr může být napadán," uvedl Bartoš.